کاور دور استخر چوب پلاست در لنداسکیپ ویلا

طراحی و اجرای لنداسکیپ (محوطه سازی)

مجموع امتیازات

معماری منظر یا لنداسکیپ حرفه ای است طبیعت محور و مخاطب گرا که با تعریف عملکرد برای محوطه به انسان امکان بهره برداری هرچه بهتر از آن محوطه را می دهد و با طراحی خود باعث تقویت رابطه بین انسان و طبیعت می شود. زمان شروع طراحی یک پروژه ، یقیناً طراحی منظره و فضای باز در کنار طراحی ساختمان ، می تواند پروژه را به سمت درست تری هدایت کند.

طراحی و اجرای لنداسکیپ (محوطه سازی)
طراحی و اجرای لنداسکیپ (محوطه سازی)
رواق رستوران مجتمع مهستان از جنس چوب‌پلاست.
فلاورباکس های طولی چوب‌پلاست در حیاط مجتمع مهستان تعبیه شده اند .
لنداسکیپ محوطه متل‌قو با استفاده از متریال چوب‌پلاست کد رنگ 104 برند دکووود
پروژه لنداسکیپ مجتمع مسکونی افق اکباتان با استفاده از متریال های فضای باز از جمله چوب‌پلاست طراحی و اجرا شده است .
محوطه سازی برج مسکونی توسط استودیو معاصر
محوطه سازی روف گاردن مجتمع مسکونی
کف سازی لنداسکیپ مجتمع مسکونی
محوطه سازی بام پروژه برج دربند
محوطه سازی و لنداسکیپ مجتمع توسط استودیو معاصر

لنداسکیپ چیست ؟

معماری منظر یا لنداسکیپ حرفه ای است طبیعت محور و مخاطب گرا که با تعریف عملکرد برای محوطه به انسان امکان بهره برداری هرچه بهتر از آن محوطه را می دهد و با طراحی خود باعث تقویت رابطه بین انسان و طبیعت می شود. زمان شروع طراحی یک پروژه ، یقیناً طراحی منظره و فضای باز در کنار طراحی ساختمان ، می تواند پروژه را به سمت درست تری هدایت کند.
طراحی عملکرد و کاربردی برای یک منظره که طراح منظر با توجه به مفاهیم و تعاریف صحیح معماری ، زیبایی شناسی ، انسان شناسی و جامعه شناسی ، اقدام به ساماندهی و شکل دهی آن می کند ، به صورت عام بر زیبایی و جذابیت بصری فضا میفزاید و در مفهوم اختصاصی ، به صورت ناخودآگاه اقدام به جهت دادن و تعریف عملکرد انسان در آن فضا می کند و فرد در مواجهه با آن فضا بدون این که کاملاً متوجه باشد از آن فضا استفاده بهتر و مفیدتری کرده و لذت و آسایشی را تجربه می کند که امکان آن قبلاً وجود نداشت. می توان این طور گفت که این بهبود عملکردی که بر ذهن و روح افراد تأثیر می گذارد ، بسیار حائز اهمیت تر از بهبود کیفیت بصری فضاست و باید به طور ویژه به آن پرداخت. به همین دلیل طراح منظر از علوم و تخصص های دیگری به جز صرفاً طراحی و علم زیبایی شناسی و شناخت مواد و مصالح بهره برده است و دانش معماری و جامعه شناسی و روانشناسی ، زمین شناسی و گیاه شناسی برای او ضرورت دارد.
در زندگی بشر همیشه فضای بیرونی از دیدگاه محیط زیست و به جهت تأثیری که در زندگی انسان و روحیه وی دارد ، حائز اهمیت است. طراح منظر می تواند با تخصص خود مدیریت صحیحی برای برقراری تعادل بین طبیعت و مصنوعات ساخته دست بشر را انجام دهد و شروع به تلفیق ساختمان ها و پیاده رو ها با مناظر طبیعی و آب و گیاه می کند. معماری منظر در معنای معاصر خود ، بر جنبه های معماری پایدار تأکید می کند و آسایش و آرامش انسان را با سلامت اکوسیستم به صورت یکپارچه و واحد در نظر می گیرد و از جزئی نگری و تأکید اختصاصی بر تک تک موضوعات دوری می کند.
همگی می دانیم که موضوع آلودگی هوایکی از بزرگترین معضلات و دغدغه های جوامع امروز است و بهترین و اصولی ترین راه جهت بهبود اوضاع ایجاد محوطه های سبز در ساختمان ها و محله هاست. البته موضوع فضای سبز یکی از مهمترین شاخصه های طراحی منظر است اما این تنها موضوع مورد بحث نیست و باید به حضور سایر عناصر طبیعی مثل آب هم اندیشید. سپس مسیرهای دلنشین در محوطه ، کاربر را مجاب می کند تا با جستجو در فضا پرداخته و با بخش های مختلف محوطه درگیر شود و استفاده از عناصری مانند مسیر ها، آبنما، آلاچیق، رواق، پرگولا، گابیون، نیمکت، فلاورباکس، سطل‌زباله، گیاهان مخصوص محوطه‌ سازی و ... اثر بخشی به سزایی در ماهیت فضای سبز و لند اسکیپ دارد. البته میزان تجربه طراح منظر هم مهم است و اطلاعات وی از شرایط جغرافیایی و آب و هوایی منطقه و گیاه شناسی نقش مهمی را در این روند طراحی بازی می کند ، زیرا در طراحی لنداسکیپ مهم این است که ما به صورت چهار فصل از یک طرح زیبا و پوشش گیاهی درست برخوردار باشیم و در صورت طراحی نادرست ممکن است در فصولی از سال به صورت کلی پوشش گیاهی را از دست بدهیم.
در طراحی لند اسکیپ مخصوصاً در فضاهای پارکی و شهری ، یکی دیگر از جنبه هایی که معمولاً مورد توجه واقع می شود ، طراحی بخش هایی مناسب بازی و تفریح کودکان است تا آن ها ضمن بازی کردن ، حس کنجکاویشان تحریک شده و با طبیعت ارتباط بهتر و مؤثری برقرار کنند ، مخصوصاً این روزها که کودکان به واسطه زندگی آپارتمانی از طبیعت و خانه های حیاط دار دور شده اند ، اهمیت این بخش از طراحی منظر دوچندان شده است.

 

چرا معماری منظر یا لنداسکیپ اهمیت دارد؟

این حرفه که اهمیت به سزایی در زندگی بشر دارد، کاملاً برنامه‌ریزی‌شده و دقیق و علمی به زندگی بشر و ناخودآگاه وی نفوذ می‌کند تا زندگی باکیفیت‌تر و مطلوب‌تری را برای وی به ارمغان آورد. اکنون باهم به بررسی دلایل این موضوع می‌پردازیم:

حفاظت از محیط‌زیست و گیاهان:

این روزها که حفاظت از محیط‌زیست تبدیل به یک دغدغه اصلی شده است، نمی‌توان ارزش و نقش طراحی منظر را نادیده گرفت، زیرا یکی از دلایل این طراحی بوم‌شناسی، حفظ و ایجاد پوشش گیاهی و پناهگاه و زیستگاه برای حیوانات است. طراحان منظر همیشه به دنبال راهکارهای نوین جهت حفظ منابع طبیعی هستند. محل‌های پیش‌بینی‌شده برای کاشت پوشش گیاهی باید از کیفیت خوب خاک و حفاظت از آفات و نور مناسب و آبیاری علمی و صحیح برخوردار باشد، تا گیاهان آسیب نبیند.

پاک‌سازی طبیعت:

باتوجه‌به افزایش انواع آلودگی‌ها و وجود مناطق صنعتی بسیار زیاد در طبیعت، بشر به دنبال راهکارهایی برای بهبود این شرایط است. گیاهان می‌توانند به‌عنوان یک دفع‌کننده طبیعی، آلودگی‌های ایجاد شده در آب‌وخاک را کاهش می‌دهد و آلاینده‌ها را تبدیل به بافت‌های سازنده می‌کند.

تصفیه هوا:

نقش گیاهان در تسویه هوا بر کسی پوشیده نیست. گیاهان آلاینده‌ها از طریق برگ‌هایشان جذب کرده و در ضمن تولید اکسیژن باعث تصفیه و پاک‌سازی هوا می‌شوند. گیاهان در محیط‌های بیرونی و داخلی می‌توانند باعث بهبود کیفیت هوا شوند.

کاهش حرارت محیط:

باتوجه‌به حرارت روزافزون در زمین و افزایش استفاده از خنک‌کننده، حرارت آسیب‌زننده‌ای در فضا وجود دارد که روزبه‌روز افزایش می‌یابد. ایجاد هر چه بیشتر لنداسکیپ‌ها در ابعاد و اشکال مختلف، نقش به سزایی در بهبود شرایط دارد.

معماری پایدار:

باتوجه‌به موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی در معماری منظر و موضوع پاک‌سازی آب‌وخاک، لنداسکیپ نقش مهمی در پروسه اجرای استراتژی‌های پایدار جهت داشتن محیط‌زیست سالم است. طراحی لنداسکیپ کاملاً منطبق با حفظ محیط‌زیست است و از مصالح و متریال‌های طبیعی یا قابل بازیافت استفاده می‌کند.

ساماندهی محیط:

طراح منظر با بررسی ویژگی‌های محوطه موردنظر و ارزیابی خصوصیات و شرایط و محدودیت‌ها، شروع به طراحی منظر می‌کند. وی باتوجه‌به داشتن تجربه و دانش در زمینه‌های معماری، بوم‌شناسی، گیاه‌شناسی، علم مواد و مصالح و ... بهترین شرایط را برای آن محوطه در نظر می‌گیرد. بدین ترتیب با داشتن یک طرح موفق، به‌گونه‌ای آن محوطه ساماندهی می‌شود که هم برای گیاهان و محیط‌زیست بهترین شرایط فراهم شود و هم بشر با قرارگرفتن در آن فضا، روح و ذهنش آرام شده و زندگی باکیفیت‌تر آسایش بیشتری را تجربه کند. این ساماندهی با جانمایی صحیح پوشش گیاهی و آب‌نما و پیاده‌راه‌ها و مصنوعات بشری مانند فضای نشیمن و استراحتگاه و ... همراه است.

زیباسازی شهری:

این نکته بر کسی پوشیده نیست که لنداسکیپ‌ها باعث زیبایی بصری هر چه بیشتر شهرها شده و چهره شهر از یکنواختی آزاردهنده دور می‌شود. باتوجه‌به رابطه همیشگی بشر با فضای سبز و آرامش و آسایشی که بشر در زندگی روزمره به دنبال آن است اما از وی دریغ شده است، ایجاد لنداسکیپ یک راهکار ایدئال است. 

بهبود کیفیت زندگی انسان:

طراح منظر، باتوجه‌به دانش و تجربه جامعه‌شناسی و روان‌شناسی خود، اقدام به طراحی منظر کرده تا بشر نیازها و خواسته‌هایش را در فضای طراحی شده پیدا کند. ضمن این که باتوجه‌به درگیری‌ها و مشغله انسان برای گذران زندگی، وی فعالیت‌های جسمی و بدنی کمتری نسبت به گذشته دارد و سلامت روح و جسمش تحت‌الشعاع این مسئله قرار گرفته است، بنابراین افزایش وجود لنداسکیپ‌ها به اشکال مختلف، امکان انجام‌دادن فعالیت بدنی و نرمش و ورزش‌های سبک را برای افراد فراهم می‌کند و نتیجه آن سلامت جسم و روح شهرنشینان است.
در ضمن انسان موجودی اجتماعی است که از مصاحبت و همنشینی با سایرین لذت می‌برد. باتوجه‌به افزایش دغدغه‌های زندگی، مخصوصاً وقتی موضوعی مانند پاندمی کرونا ایجاد می‌شود و امکان معاشرت در فضای بسته منزل محیا نیست، ایجاد لنداسکیپ که انواع محوطه‌ها برای نشیمن و دورهمی و معاشرت در آن تعبیه شده است، این امکان را افراد می‌دهد تا در آرامش و در محیطی دلخواه به روابط اجتماعی خود بپردازند.

میراثی برای آیندگان:

بسیاری از باغ‌ها، پارک‌ها و محوطه‌های موردعلاقه ما، سالیان قبل ایجاد شده و متخصصان با ایجاد این نوع فضاها نه‌تنها کیفیت زندگی عصر خود را بهبود دادند بلکه میراثی ماندگار و ارزشمند از خود به جا گذاشته‌اند که حتی انسان امروزی و آیندگان هم از آن بهره می‌گیرند؛ بنابراین شاید بتوان گفت این کار یکی از بهترین انواع میراثی است ما بتوانیم با علم و آگاهی خود برای آیندگان و برای زمین به جا بگذاریم.

به‌وجودآمدن روف‌گاردن‌ها:

امروزه انسان با مفهومی به نام روف‌گاردن یا باغ بام آشنا شده است که خود یکی از انواع مهم و کاربردی لنداسکیپ به شمار می‌رود. همان‌طور که روزبه‌روز بر تعداد ساختمان‌ها افزوده شده و شهرها از محیط سبز و باغ‌ها خالی‌تر می‌شوند و به‌اجبار اثرات منفی این قضیه بیشتر زندگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، بشر به دنبال راهکاری برای رفع این موضوع و بهبود نسبی شرایط است. راه‌حل مؤثری که معماران با درایت به آن رسیدند ایجاد فضای سبز بر روی بام یا تراس ساختمان‌هاست که با این سیاست درست فضاهای بی‌استفاده، تبدیل به یک فضای جذاب و باکیفیت می‌شود.
ضمن اینکه با معرفی انواع روف‌گاردن، افراد باتوجه‌به سلیقه، بودجه و نیازشان، امکان انتخاب دارند تا بتوانند با داشتن یکی از این انواع هم زندگی باکیفیت‌تری برای ساکنان خود فراهم کنند و هم نقش به سزایی در بهبود شرایط محیط‌زیست و هوای شهر خود داشته باشند.
معماران منظر قابلیت‌ها و امکاناتی را در فضای روف‌گاردن می‌کنند که شاید در یک باغ طبیعی وجود ندارد و هرچند که این روف‌گاردن‌ها مانند طبیعت بکر نیست اما بازهم ویژگی‌های مفید و قابل‌توجه زیادی دارد.
البته در برخی از انواع روف‌گاردن امکان داشتن درختان میوه و محصولات کشاورزی فراهم است که حس و حال خوبی ایجاد می‌کند. استفاده از آب‌نماها و جوی‌های کوچک در روف‌گاردن هرچند برای کارفرما شامل هزینه است اما زیبایی بام را دوچندان می‌کند و صدای آرامش‌بخش آب همواره طنین‌انداز است.
در مقاله «مزایای روف‌گاردن یا باغ بام در ساختمان» به بررسی ویژگی‌های روف‌گاردن پرداختیم.
داشتن مکانی مطمئن در خارج از خانه برای بازی و سرگرمی کودکان از دغدغه‌های والدین است. با داشتن روف‌گاردن، می‌توان بخشی را برای بازی کودکان در نظر گرفت، تا هم کودکان محصور در فضای سبز در فضایی امن و راحت به بازی با دوستان خود بپردازند و هم امنیت ذهنی و خیال آسوده برای ایجاد شود.

باغ‌های عمودی:

باغ‌های عمودی، دیوار سبز یا سقف‌های سبز هم نوعی از لنداسکیپ‌ها هستند که در طراحی‌های مدرن و در معماری پایدار به آن‌ها پرداخته می‌شود. این نوع باغ‌های عمودی علاوه بر زیبایی منحصربه‌فردی که دارند، منظره شهر را عوض کرده و منظره خشک و تکراری ساختمان‌ها را به‌کلی تغییر می‌دهد. موضوع کاهش دمای هوای شهر، کاهش هدررفت انرژی و تسویه هوا هم از موضوعاتی هستند که قابل‌چشم‌پوشی نیستند.
 

معاصر چگونه لنداسکیپ شما را طراحی و اجرا می‌کند؟

تیم طراحی استودیو معاصر را افرادی جوان، خلاق و متخصص شکل داده‌اند. همه‌ی تلاش ما تا امروز این بوده است که با تمرکز بر رعایت استانداردهای محوطه‌سازی، ضمن حفظ و احترام به محیط‌زیست، تجربه‌ی متفاوت و جذاب را برای کاربران پروژه خلق کنیم.

اگر مایل به همکاری با شرکت معاصر جهت طراحی و اجرای پروژه‌های لنداسکیپ و محوطه‌سازی خود هستید کافی است با شماره‌ی 02122381942 تماس حاصل فرمایید تا زمانی برای بازدید از پروژه‌ی شما مشخص شود.

طراحی پروژه توسط تیم تخصصی landscape design در آتلیه طراحی و ساخت معاصر مرحله‌به‌مرحله زیر نظر کارفرما و سرپرست تیم طراحی جلو می‌رود و پس از نهایی شدن وارد فاز اجرایی می‌شود.

اگر طراح یا تأمین‌کننده متریال پروژه‌های لنداسکیپ هستید، از شما دعوت می‌کنیم به فروشگاه اینترنتی معاصر شاپ سری بزنید و برای نخستین‌بار تمامی متریال‌های موردنیاز محوطه‌سازی را به‌صورت آنلاین و ارسال رایگان با قیمت کاملاً اقتصادی خریداری کنید.


قیمت طراحی و اجرا لنداسکیپ

لنداسکیپ‌ها انواع بسیار زیادی دارند و باتوجه‌به شرایط هر پروژه (ابعاد پروژه، شهر، منطقه، پتانسیل پروژه) و بودجه‌ی کارفرما می‌توان با خلاقیت و نگاهی معمارانه پروژه‌ای منحصربه‌فرد را پدید آورد.ازاین‌رو قیمت‌گذاری کلی بر روی پروسه‌ی طراحی و اجرا امری غلط است و بدون برآوردهای دقیق امری ناممکن و غیرتخصصی!

اگر مایل هستید قیمت‌های روز متریال‌های لنداسکیپ را بدانید به شما پیشنهاد می‌کنیم به معاصر شاپ ما مراجعه نمایید و قیمت‌ها را به‌صورت دقیق دنبال کنید.

متریال های پیشنهادی برای لنداسکیپ

- مشابه چوب 
- کند سوز
- دوستدار محیط زیست
- طول عمر بالا (سی سال و بیشتر )
- مقرون به صرفه 
- نگهداری بسیار آسان 
- مقاومت بالا در مقابل :
تابش اشعه نور خورشید
رطوبت حاصل از بارش برف و باران
ضربه ، فشار و خط و خش

 پیشنهاد معاصر : برای خرید چوب پلاست مرغوب کلیک کنید .

- مشابه چمن طبیعی
- عدم نیاز به خاک مناسب و زیرسازی
- نصب آسان 
- طول عمر زیاد
- دوستدار محیط زیست 
- مناسب فضا های داخلی 
- مناسب برای فضای بازی کودکان و حیوانات 
- مقرون به صرفه 
- مقاوم در مقابل :
تابش اشعه خورشید 
رطوبت حاصل از بارش برف و باران  
شرایط آب و هوایی مختلف 

پیشنهاد معاصر : برای خرید چمن‌مصنوعی‌ارزان کلیک کنید .

- چوب طبیعی که به واسطه عملیات ترمو عیوب آن برطرف شده 
- به واسطه عملیات ترمو ، رطوبت آن نسبتا کم شده و به همین دلیل سبک است . 
- افزایش مقاومت چوب در برابر شرایط جوی و عوامل محیطی مثل باران ، برف ، باد و رطوبت 
-  امکان تغییر شکل کم در برابر رطوبت زیاد 
- ثبات ابعادی
- نگهداری نسبتا آسان
- مقاوم در برابر فشار و رشد قارچ و کپک 

پیشنهاد معاصر : برای خرید ترمووود مرغوب کلیک کنید .

- مقاومت بالا مقابل رطوبت
- ضد ضربه و خش
- نگهداری آسان 
- طول عمر بسیار زیاد 
- مناسب طراحی فضا های مدرن  

- ضد‌رطوبت  
- مقاوم در مقابل ضربه 
- نگهداری آسان 
- طول عمر زیاد 
- مقرون به صرفه  

نقش گیاهان و مسیر های سبز در لنداسکیپ

یکی ازمسئله های مهم در طراحی‌لنداسکیپ بازی با آب و گیاهان مناسب لند اسکیپ می‌باشد، به طوری که به بهترین حالت ممکن در نظر ظاهر شود. شما می‌توانید با ساخت مسیرهای دلنشین میان حیاط و باغ ، کاربران را مجاب کنید که از قسمت های شاخص و جذاب پروژه تان بازدید کنند.یکی از مزایای انتخاب معماران منظر برای طراحی و اجرا محوطه‌سازی، طراحی‌اصولی مسیر ها و انتخاب حرفه ای گیاهان است . 

استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام، بام سبز، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.
طراحی و اجرای لنداسکیپ (محوطه سازی)

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات
wer
wer
werw
we