فراتر از مسکن پناهندگان : 5 نمونه از زیرساخت های اجتماعی برای افراد آواره

در طول تاریخ بشر ، حرکت جمعیت ها - در جستجوی غذا ، سرپناه یا فرصت های اقتصادی بهتر - یک امر عادی بوده است . اما امروزه ، جهان شاهد سطوح بی سابقه ای از جابجایی است. سازمان ملل متحد گزارش می دهد كه 68.5 میلیون نفر در حال حاضر از خانه هایشان آواره شده اند. این شامل نزدیک به 25.4 میلیون پناهنده است که بیش از نیمی از آنها زیر هجده سال سن دارند. با وقوع درگیری ها در کشورهایی مانند سوریه و میانمار و تغییر اوضاع منجر به افزایش سطح دریا و خرابی محصولات زراعی ، این بحران به طور فزاینده ای به عنوان یکی از چالش های اساسی قرن بیست و یکم شناخته می شود.در حالی که مسکن اضطراری بر گفتمان پیرامون جابجایی در صنعت معماری حاکم شده است ، برای معماران و برنامه ریزان بسیار مهم است که بر روی پیامدهای اجتماعی و فرهنگی جنبش های جمعیتی مطالعه و سپس پاسخ دهند. چگونه می توانیم شهرهایی بسازیم که متناسب با نیازهای جامع جمعیت جهان سازگار باشد ؟ چگونه اطمینان حاصل كنیم كه جوامع ما پناهندگان و مهاجران را در ساختار اجتماعی محلی خود جذب می كنند؟
در این روز جهانی پناهندگان ، بیایید به 5 نمونه درخشان از زیرساخت های اجتماعی از سراسر جهان - مدارس ، بیمارستان ها و فضاهای اجتماع - که به طور خاص در خدمت به مردم آواره است ، نگاهی بیندازیم.

Maidan Tent / Bonaventura Visconti di Modrone + Leo Bettini Oberkalmsteinerاین مرکز اجتماعی در پاسخ به بحران آوارگان سوریه طراحی شده است تا در اردوگاهی در ریتسونا / یونان - یک منطقه مشترک برای مقابله با آسیب روانی ناشی از جنگ ، آزار و شکنجه و مهاجرت اجباری و یک فضای عمومی داخلی برای پناهندگان ایجاد کند. شکل متمایز چادر ناشی از یک سازه آلومینیومی است که توسط یک غشا مقاوم در برابر آب ، باد و آتش سوزی پوشانده شده است.

Jarahieh Refugee School / CatalyticAction


این پروژه از طریق اهداء غرفه ای که در نمایشگاه میلان 2015 به نمایش گذاشته شده ، پدید آمده است. استودیوی طراحی غیرانتفاعی
CatalyticAction غرفه را برچید و آن را به اردوگاه پناهندگان شارجه در لبنان منتقل کرد  و آن را برای ایجاد یک مرکز آموزشی و اجتماعی کاربردی و پایدار تکمیل کرد. این مدرسه فقط به کودکان اهمیت نمی دهد بلکه  به عنوان یک مدرسه  برای بزرگسالان در طول شب نیز فعالیت می کند . علاوه بر آن  به عنوان یک سینمای عمومی و یک سایت برای توزیع کمک در تعطیلات آخر هفته نیز کاربری دارد .

 

The Garden Library for Refugees and Migrant Workers / Yoav Meiri Architects
 


این کتابخانه در سال 2010 به عنوان یک پروژه جامعه شهری تاسیس شد ، این کتابخانه در یک پارک عمومی در تل آویو ، اسرائیل واقع شده است ، جایی که کارگران مهاجر در آخر هفته ها تجمع می کنند. این سازه به گونه ای طراحی شده است که هیچ دیوار و دری  نداشته باشد - یک تصمیم آگاهانه برای اطمینان از دسترسی آزاد و عادلانه به کتابخانه ای با 3500 جلد کتاب. معماران توضیح دادند: "این مسئله برایمان مهم بود ، کسانی که وضعیت مهاجرت غیرقانونی را دارند، بدون ترس بیایند."

Floating Schools in Bangladesh / Shidhulai Swanirvar Sangsthaدر پی افزایش سطح دریا در بنگلادش ، شرایطی به وجود آمده است که مردم را در این کشور آواره می کند و مدارس غیر انتفاعی و مراکز اجتماعی را به سمت قایق های سنتی سوق می دهد. در طول روز ، قایق ها کلاس های مخصوص کودکان و جلسات آموزشی برای بزرگسالان را برگزار می کنند. بعد از غروب آفتاب ، خانواده ها می توانند از قایق ها برای ادامه کار یا فعالیت های آموزشی استفاده کنند.
 

Playgrounds for Refugee Children in Bar Elias, Lebanon / CatalyticAction

 


این زمین بازی مدرسه در تلاش برای پرداختن به مشکلات آسیب روانی و حصول اطمینان از توسعه سالم ، فضای امنی را برای بازی و استراحت کودکان پناهنده فراهم می کند - فضای امنیتی در یک محیط آسیب پذیر. کارگاه های آموزشی در یک فرایند طراحی فراگیر برگزار شد که به ایده های خود کودکان وابسته بود.
منبع : سایت معتبر آرک دیلی

 

 

 

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات