دیوار برشی چیست | صفر تا صد دیوار برشی

یکی از سوالات عمده ی دانشجویان عمران و معماری این است که دیواربرشی دقیقا چیست ؟ و چه کاربردی دارد ؟ در مهندسی سازه ، دیوار برشی یا shear wall دیواری است که از قطعات مهاری یا همان قطعات برشی ساخته شده باشد . در واقع وظیفه دیوار برشی خنثی کردن اثر بارهای جانبی وارد شده بر سازه است . دیوار برشی برای مقابله با بارهای جانبی متداولی همچون بار حاصل از باد و زلزله پیش بینی می‌شود .
بر اساس آیین‌نامه‌های ساختمانی ، تمامی دیوارهای خارجی در سازه‌های  اسکلت چوبی و فولادی ، باید مهاربندی شوند. بعضی از دیوارهای داخلی ساختمان نیز با توجه به اندازه ساختمان، باید به شکل مناسبی مهاربندی گردند.
دیوارهای برشی نوعی از سیستم های سازه ای است که مقاومت جانبی ساختمان یا سازه را تأمین می‌کند. بارهای جانبی در یک صفحه و در طول بعد قائم دیوار اعمال می‌شوند. ای نوع از بارها، معمولاً به وسیله اعضای دیافراگم یا جمع‌کننده یا پسار، به دیوار منتقل می‌گردند. این دیوارها از چوب، بتن و مصالح بنایی ساخته می‌شوند

انواع دیوار برشی

دیوار برشی فولادی
دیوار برشی مرکب
دیوار برشی مصالح بنایی
دیوار برشی بتن مسلح

فولادی:
دیوار برشی فولادی برای مقاوم‌سازی ساختمان‌های فولادی در حدود ۱۵ سال اخیر مورد توجه خاص مهندسان سازه قرارگرفته‌است. ویژگی‌های  منحصربه‌فرد آن باعث جلب‌توجه بیشتر همگان شده است، از ویژگی‌های آن اقتصادی بودن، اجرای آسان، وزن کم نسبت به سیستم‌های مشابه، شکل‌پذیری زیاد، نصب سریع، جذب انرژی بالا و کاهش قابل‌ملاحظه تنش پسماند در سازه را می‌توان نام برد


مرکب:
الف - ورق‌های تقویت شده فولادی مدفون در بتن مسلح
 ب - خرپاهای ورق فولادی مدفون در داخل دیوار بتن مسلح

مصالح بنایی:
دیوارهای برشی مسلح نظیر دیوارهای باآجرتوخالی و پرشده بادوغاب

بتن مسلحالف-در جا
ب- پیش ساخته
یکی از مطمئن‌ترین روش‌های مقابله با نیروهای جانبی است. قرارگیری آن در پلان باید تا حد امکان متقارن باشد. مرکز ثقل هر طبقه در حوالی مرکز صلبیت دیوارهای برشی باشد.

استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

نمونه ی روف گاردن های اجرا شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
نمونه ی روف گاردن های طراحی شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
جهت مشاهده ی کلیپ آلاچیق های اجرا شده کلیک کنید : گالری ویدیو ها .


مقالات مرتبط :
تراس گاردن چیست ؟
روف گاردن مدولار چیست ؟
تفاوت روف گاردن و بام سبز

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات