چند نمونه از بهترین روف گاردن های دنیا


در بیشتر ساختمان های حال حاضر فضای بام به فضایی بلااستفاده تبدیل شده و به حال خود رها شده است. این درحالیست که بام ساختمان با تبدیل شدن به یک روف گاردن زیبا میتواند یک فضای دل نشین وکاربردی برای ساکنان ساختمان فراهم کند. اما روف گاردن چیست ؟! با طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز می توان فضایی را بوجود آورد که کاربران  بتوانند از زیبایی و مزایای طبیعت بیشتر بهره ببرند. روف گاردن یا همان بام سبز طیف گسترده ای از گیاهان از چمن مصنوعی تا گیاهان جنگلی را میتواند در خود جای دهد . امروزه میتوان با اجرای انواع روف گاردن های ساده و ارزان هم به پاکیزگی شهرمان و هم به سلامت خودمان کمک های برجسته ای انجام دهیم
روف گاردن ها از قرار دادن چند گلدان در پشت بام آغاز می شود و می تواند پیشرفته تر و با انواع روش های اجرا ساخته شود .

علاوه بر فضای زندگی داخلی ، روف گاردن ها نیز میتوانند قسمتی از فضای زندگی ما باشند و فوایدی چون : حمایت از تنوع زیستی ، فیلترینگ آلودگی هوا ، کاهش روان آب و فاضلاب و فضای سبزی برای سرگرمی و آرامش ما داشته باشند . باغی سرسبز با درختان بزرگ و یا باغچه ای کوچک فرقی نمیکند در نهایت شما میتوانید از فضای حاصل به عنوان یک اتاق در فضای باز استفاده کنید و فعالیت های روزمره ی خود مانند غذا خوردن ، استراحت ، خواب بعد از ظهر ، بازی و غیره رادر آنجا انجام دهید .

چند نمونه از بهترین روف گاردن های دنیا

پنت هاوس باغ  Tribeca، شهر نیویورک
این باغ بام به زیبایی تمام از ترکیب یک نیمکت چوبی کوهستانی در یک محیط سنگی و برروی سنگ فرش مدولار ، طراحی شده است . در امتداد علف های زراعتی یک حوضچه ی آب گرم در بدنه ی فولاد ضد زنگ واقع شده است که منظره ی زیبایی از شهر را به استفاده کنندگان خود هدیه میدهد .

روف گاردن ویلای مشرق ، شهر نیویورک
بام این ساختمان دید قابل ملاحظه ای به شهر نیویورک و ساختمان های معروف سیاسی دارد اما ویژگی های بصری و طبیعی این بام مانند حوضچه های کوچک آب در بستر سفالی و کفپوش و نیمکت های چوبی اطمینان حاص میکند که فضایی آرام و به دور از هیاهو برای ساکنین فراهم آورد .


باغ هیلارد ، برکلی، کالیفرنیا
معمار مدرن ماری برنسفلد طراح و مجری این ویلای زیباست . در این ویلا به جای پله از رمپ های بتنی برای بالا رفتن و رسیدن به روف گاردن ساختمان استفاده شده است و در آخر یک تراس چوبی کوچک هماهنگ با این ساختار بتنی یک چشم انداز زیبا به این ویلا داده است . درست شبیه به لانه ی پرنده در بالاترین قسمت یک درخت تنومند .


ساختمان آرچیلابو،میلان

این بام سبز در تراس طبقه پنجم یک ساختمان صنعتی طراحی شده است . معمار این طرح کریستینا مزدوکچلی از معماران برجسته ی لند اسکیپ است که طراحی این روف گاردن را بر عهده داشته است . یک آشپزخانه ی خارجی بتنی در این فضا تعبیه شده است تا زمان های استراحت را خوش طعم تر کند ! باغچه ای از جنس فولاد گالوانیزه در کنار این آشپزخانه قرار گرفته است که توسط گیاهان پر زرق و برق و گیاهان چند ساله نرم تر شده است .

  تراس خصوصی Romolo، میلان 
در این تراس مازوچلی معمار طراح این فضا ، از گیاهان به عنوان تفکیک کننده ی بخشها استفاده کرده است . 3 فضای مجزای سالن غذا خوری ، فضای ریلکسیشن و فضای بزرگ گپ زنی در این روف گاردن ایجاد شده است . مبلمان فضا متشکل از صندلیهای با رنگ بنفش خیره کننده است که کاملا با گونه های گیاهان زینتی ژاپن هماهنگ شده است

کابین های میل ویل ، کالیفرنیا
در نگاهی گذرا زیبایی این کابین مسکونی به چشم میخورد اما این بنا نیازمند نگاه دقیق تریست . برروی بام طبقه ی اول که حکم تراس را ایفا میکند یک روف گاردن زیبا توسط شرکت معماری “فلد من” طراحی شده است که گلدان هایی حاوی ساکولنت ها و کاکتوس در آن قرار دارد . این گلدان ها به کنترل آب باران در این بنا کمک میکنند .

  • روف گاردن در پارک هلند، لندن
    شارلوت رد طراح مدرن هلندی ، روف گاردن زیبایی در ساختمان قدیمی پارک هلند اجرا کرده است که در مقایسه با معماری سنتی بنا تضاد زیبایی ایجاد کرده است . این بام سبز با گیاهانی که دارای ریشه های کم عمق هستند مانند آلبوم و لاله طراحی شده است تا برای ساختمان تاریخی مفید باشد .

  • روف گاردن خیابان کراسبی ، نیویورک
    معمار و طراح لند اسکیپ ” گان ” اجرای این روف گاردن زیبا را بر عهده داشته است . این طراح با الهام گرفتن از منظر شهری مشرق ، بامی پر از سنگ آهک ، سنگریزه های ساحلی ، گیاهان زینتی ژاپنی ، و بامبو طراحی کرده است . بامی زیبا که بودن در آن با بامبوهای مرتفع و سایه انداز از علاقه مندی های هر انشان طبیعت دوستیست

  • بام سبز و لند اسکیپ ساختمان مسکونی ، تورنتو
    شرکت معماری ” Cecconi Simone ” در بالای گاراژ این خانه در شهر تورنتو یک روف گاردن زیبا طراحی کرده است که مانند یک باغ گیاه شناسیست چرا که از انواع گیاهان رنگارنگ و گلدار در این تراس استفاده شده است . جعبه و کف پوش های چوبی و یک استخر پوشیده شده با کاشی های کوچک سنگ آهگ زینت بخش این تراس زیبا هستند . هماهنگی فضای سبز پایین و روف گاردن و وصل شدن آنها توسط یک راه پله زیبایی خاصی به این خانه ی مسکونی بخشیده است .

استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

نمونه ی روف گاردن های اجرا شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
نمونه ی روف گاردن های طراحی شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
جهت مشاهده ی کلیپ آلاچیق های اجرا شده کلیک کنید : گالری ویدیو ها .


-----------------------------------------------------------------------------------------
مقالات مرتبط :

روف گاردن گسترده چیست ؟
روف گاردن متمرکز چیست ؟
تفاوت روف گاردن و بام سبز

 


 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات