روف گاردن ، قلب تپنده ساختمان های شهری

پیش از هر چیز بهتر است بدانیم روف گاردن چیست ؟ روف گاردن که این روز ها با اسامی مختلف نظیر باغ بام ، بام سبز ، سقف سبز و ... شناخته می شود ، درواقع نوعی تکنولوژی برای استفاده ی مفید و بهینه بام ساختمان است بام سبز ها فضا های سبزی هستند که در بالای ساختمان های ویلایی ، صنعتی، مسکونی و تجاری طراحی و اجرا می شوند. بام سبز علاوه بر کاربرد محیط زیستی خود که به گسترش فضای سبز و تولید انبوه اکسیژن کمک می کند ، کاربری های زیادی از جمله زمین های بازی ، فضای تفریح و استراحت ، سیستم های کاشت و برداشت و حتی فضاهای گردهمایی جمعی را می توان در بام سبز به وجود آورد . همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که ایجاد یک روف گاردن زیبا در ساختمان می تواند به جذابیت بصری معماری و ارزش افزوده ساختمانتان اضافه کند .از طرف دیگر در دنیای صنعتی امروز که فضا های سبز هر روز رو به کاهش است و دود و آلودگی بر شهر هایمان پرده انداخته ایجاد فضایی پر از درخت و گل و گیاه می تواند بر آرامش روحی و جسمیتان بیفزاید . بام سبز در مقیاس بزرگ می تواند تاثیری اساسی بر محیط زیست و اقلیم اطراف داشته باشد و شما را به طبیعت نزدیک کند .

فضای سبز با روف گاردن 

همانطوری که پیش تر گفتیم استفاده از سیستم بام سبز بر روی پشت بام مرسوم است و استفاده ای که از آن می شود متنوع است. اما اینکه چرا افراد گاها علی رغم هزینه های گزاف از این سیستم برای ساختمان های خود بهره می برند به دلیل مزایایی است که در طول زمان ایجاد می شود و تقریبا تمام هزینه ی اولیه را جبران می کند ، در ادامه به بررسی مزایای روف گاردن می پردازیم.

مزایای استفاده از روف گاردن 

1- اگر شما می خواهید به جای بام های قیری یا ایزوگام از بام های سبز استفاده کنید باید بدانید که بهترین انتخاب را کرده اید. چرا که سقف های سبز می توانند آفتاب و گرما را به خوبی جذب کنند و از همین طریق هزینه های انرژی شما به طور چشم گیری کاهش پیدا می کند.طبق مطالعاتی که پیش تر در کشور های پیشرفته صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده اند که اگر از بام های سبز وسیع استفاده کنند ، انرژی مصرفی در تابستان برای آن ساختمان  تا 75 درصد کاهش کاهش پیدا می کند . این موارد شاملک اهش انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش نیاز به تهویه هوا و … می باشد، که اگر این ویژگی ها را داشته باشد برای سلامت زندگی بسیار موثر می شود.

2- از دیگر مزایای روف گاردن این است که اثر جزیره حرارتی شهری را کاهش می دهد، این شرایط بیشتر زمان هایی رخ می دهد که فضای شهری گرمای محیط را جذب کرده  و تا ساعت ها بعد از غروب این گرما را در خود حفظ می کند.

3- گیاهان مناسب روف گاردن که متخصصان فضای سبز منطبق بر شرایط اقلیمی آن هارا میکارند ، ذراتی که در هوا وجود دارد را به طور کامل از بین می برند. همچنین وجود گل و گیاه موجب تولید اکسیژن و ایجاد سایه می شود که این امر علاوه بر اهمیت در دنیای معماری منظر ، برای آسایش کاربران فضا نیز بسیار اهمیت دارد. در واقع باید بدانید پشت بام هایی که سرسبز هستند تا دو برابر می توانند از انتقال گرما از طریق بام به ساختمان جلوگیری کنند ، در صورتی که پشت بام های قیری یا ایزوگامی نه تنها از ساختمان در برابر گرما محافظت نمی کنند ، بلکه موجب تشدید گرما نیز می شوند .

4- یکی دیگر از مزایای مهم اجرای روف گاردن بر روی بام ساختمان ها ، کاهش فعالیت فاضلاب های سطحی در محیط شهری است  . از آنجایی که سطوح شهری و سطوح پشت بام ها از متریال های سخت ساخته می شوند ، سرعت و حجم فاضلاب های سطحی را افزایش می دهند و در واقع منبع اصلی آلودگی و سیل در سراسر جهان همین فاضلاب های سطحی می باشد.

قسمت های تشکیل دهنده روف گاردن
پیش از اجرای روف گاردن بهتر است اطلاعات کافی در مورد سقف ساختمان خود به دست آورید و بی گدار به آب نزنید .روف گاردن قسمت های متنوعی دارد که ایجاد هر قسمت می تواند باری را بر بام شما احمال کند ، از همین رو باید با دقت به ایجاد بام بپردازید. باید دقت داشته باشید که اگر فضای سبز در پشت بام وجود داشته باشد و بارش باران و برف حجم انبوهی از آب را در بامتان ایجاد کند تنها یک اجرای حرفه ای و درست شما را از مشکل رطوبت نجات خواهد داد در غیر این صورت امکان رطوبت ساختمان بسیار بالا می رود و احتمال دارد ساختمان بر اثر ریزش آسیب ببیند . به همین دلیل باغ بام  از قسمت های گوناگونی تشکیل می شود که از ساختمان محافظت کند در ادامه به بررسی قسمت های تشکیل دهنده این بام سبز می پردازیم .

نخستین چیزی که شما برای ایجاد یک بام سبز حرفه ای نیاز دارید ، زیرسازی است . این سقف امکان دارد ایزوگام، قیر، موزاییک و … باشد. سنگفرشی که در پشت بام وجود دارد در واقع اولین عایقی می باشد که باید برای طراحی روف گاردن از آن استفاده کنید، و همانطوری که بیان کردیم جنس این سنگفرش در هر پشت بام متفاوت می باشد.

لایه بعدی  روی سنگفرش اولیه قرار میگیرد و مهمترین لایه محسوب می شود . وظیفه این لایه محافظت از ساختمان در برابر رطوبت مخرب است . در اصل باید بدانید این لایه یک لایه محافظ می باشد که عایق رطوبتی را از لایه گیاهان و خاک جدا می سازد.

قسمت سوم کود، خاک و سیستم آبیاری باغی می باشد که باید هر یک از آنها رامطابق نظر کارشناس فضای سبز در جای درست خود نصب کرد . متریال هایی که در بام سبز به کار می رود دارای کیفیت بسیار عالی هستند و به همین دلیل عمر طولانی دارند. به دلیل همین ویژگی که دارند شما دیگر نیازی نیست تا سال ها آن را تعویض کنید و باید بدانید ماندگاری آن بین 30 تا 50 سال می باشد، که اگر مراقبت از آنها را به خوبی انجام دهید ماندگاری آنها افزایش پیدا می کند.

تهیه شده در : تحریریه استودیو معاصر


استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

نمونه ی روف گاردن های اجرا شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
نمونه ی روف گاردن های طراحی شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
جهت مشاهده ی کلیپ آلاچیق های اجرا شده کلیک کنید : گالری ویدیو ها .
 

مقالات مرتبط :
ترفند هایی برای ساخت روف گاردن ارزان 
چمن مصنوعی در روف گاردن چه مزایایی دارد ؟
روف گاردن لاکچری ساختمان مسکونی

 

 

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات