پانل گچی
پانل گچی چیست ؟
پانل گچی یا دیوار گچی پیش ساخته،یک نام عمومی برای مجموعه ای از محصولات گچی است،  که از مخلوط آب و گچ تهیه می شوند و ذرات گچ آنها،  نسبت به گچ های ساختمانی ریزتر است. این پانل ها همگی دارای پایه گچی هستند، اما سطح روی آن ها می تواند با مواد دیگری مانند کاغذ و یا فایبرگلاس پوشانده شود. دیوارهای گچی پیش ساخته به صورت یک پارچه درست می شوند.


مزایای استفاده از پانل گچی در ساختمان
استفاده از پانل گچی در ساختمان مزایای بسیارزیادی دارد ، که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:
نصب آن بسیار آسان است، زیرا این محصولات به صورت یک پارچه در ابعاد بزرگ تولید شده و به سرعت سقف و دیورا های با مساحت زیاد را می پوشانند. این محصولات برای نصب به چند ابزار ساده احتیاج دارند. برای برش آن ها، به تیغ کاتر و برای نصب آن ها به میخ، متّه و یا حتی چسب نیاز است. زیرا پانل های گچی وزن بسیار کمی دارند.
مقاوم بودن در برابر آتش، یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد پانل های گچی است. به همین دلیل استفاده از آن ها در ساخت دیوار های داخلی طرفداران زیادی را در همه جای دنیا دارد. این دیوار ها انتقال گرمای آتش را، به خوبی به تاخیر انداخته و از گسترش آتش نیز جلوگیری می کنند.
از دیگر ویژگی های مهم  پانل های گچی عایق صدا بودن است. امروزه زندگی در شهر های شلوغ، نیازمند شیوه ای مناسب در ساخت و ساز است،  که آرامش داخل خانه را به خوبی فراهم نماید.
دوام بالا، صرفه ی اقتصادی و تنوّع، برای استفاده در طراحی های داخلی از دیگر ویژگی هایی است، که پانل های گچی را به محصولات مطلوب تبدیل می کند.

محدودیت استفاده
برای نصب پانل های گچی ، دمای محیط نباید کمتر از 4 درجه (سانتیگراد) باشد ، و اگر برای نصب آن از چسب استفاده شود، دما نباید کمتر از 10 درجه باشد. مگر این که تولید کننده دیوار گچی ، پیشنهاد دیگری داشته باشد.
در صورت گرم کردن فضای نصب، باید به تهویه هوا و ممنوعیت بالا رفتن دما به بیش از 35 درجه حتماً توجه شود،  و در زمان نصب ، پانل های گچی نباید در مجاورت رطوبت بسیار بالا قرار بگیرند. هنگام نصب در محیط کار گرم ، بهتراست جریان هوایی محیط اطراف پانل را،  تا دمای مطلوب خنک کند.
کاربرد ها
 دیوار گچی پیش ساخته را می توان روی قاب چوبی، فلزّی،  یا چوب چند لایه نصب کرد. همچنین قابلیت نصب روی سطوح سیمانی و بنّایی شده را نیز دارد. در شرایط متفاوت تنها روش نصب کمی تغییر خواهد کرد، تا پستی بلندی های سطح،  برای مثال : سیمان پوشانده شود.
از دیگر کاربردهای پانل گچی : مصارف دکوراسیون ها و روکش کردن نهایی دیوار های داخلی، ایجاد سقف های کاذب گچی و بهره گیری از خواص ضد آتش، و عایق، در ساختمان هستند.
 

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات