گیاهان آپارتمانی سمی را بشناسید
به یاد داشته باشید هیچ گونه ترسی از پرورش گیاهان درون منزل یا محل کار خود نداشته باشید، چراکه اکثر آنها بی‌خطر هستند، اما تعداد کمی گیاه هستند که باعث تحریک پوستی، آلرژی و ناراحتی‌های معده و یا آسیب‌های جدی‌تر در بدن می‌شوند. البته ناراحتی معده و مسومیت‌های شدید از گیاهان، بیشتر شامل کودکان و حیوانات خانگی می‌شود. البته باید دقت کنید که برخی از گیاهان سمی‌تر از بقیه گونه‌ها هستند. خبر خوب درباره گیاهان سمی این است که اگر در مقادیر زیادی مصرف شوند، آسیب واقعی ایجاد می‌کنند. نکته جالب و مثبت اینجا است که اغلب گیاهان سمی طعم و مزه بسیار تلخی دارند. از این رو کودکان و حیوانات خانگی تمایلی به مصرف زیاد آنها ندارند.

گیاهان سمی چگونه باعث مسمومیت می شود ؟
1) از طریق خورده شدن بخشی از گیاه که عموما توسط کودکان و حیوانات خانگی اتفاق می افتد .
2) از طریق دست زدن و لمس کردن برگ های گیاه .
3) از طریق استنشاق کردن (تنفس کردن) گرد گیاه .

اگر از زیبایی گیاهان سمی خوشتان آمد، مراقبتتان را دوچندان کنید و آنها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. در این مطلب تنها چند نمونه از گیاهان سمی را معرفی کرده‌ایم اما برای شناخت بیشتر با کسانی که در این زمینه اطلاعات دارند، حتما مشورت کرده و بر دانش و اطلاعات خود اضافه کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید .

گیاه نرگس
بسیاری از گیاهان از خانواده پیازها همچون سنبل و گل نرگس زرد در فصل بهار اقدام به گل‌دهی می‌کنند. اگر انسان و یا حیوانی از این گیاهان مصرف کند دچار مسمومیت می‌شود، خوردن پیاز این گروه از گل‌ها باعث مشکلات شدید همچون درد معده، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم و حتی مرگ می‌شود.

گل دیفن‌باخیا
دیفن‌باخیا ( Dieffenbachia) گیاهی از خانواده گل‌شیپوریان است. این گیاه در محیط کم نور رشد می‌کند یکی از نام‌های رایج آن در بین مردم نیش حشره‌ات است از آنجا که اگر مقداری از برگ آن را بچشید، حس سوزش ناشی از نیش حشرات را تجربه می‌کنید. از این رو زبان احساس سوزش کرده و شخص مصرف کننده دچار نفخ نیز می‌شود. نفخ حاصل از این گیاه آنقدر هست که باعث جلوگیری از ورود هوا به گلو شود. اگر این گیاه در مقادیر زیادی مصرف شود، می‌تواند برای انسان و حیوانات خانگی مرگبار باشد.

لیلیوم شرقی
 

گربه‌ها پس از مصرف گل لیلیوم آسیب جدی‌ای می‌بینند. خوردن مقدار کمی از برگ و یا هر قسمت از این گیاه توسط گربه‌ها اگر در زمان کمتر از ۱۸ ساعت مورد درمان قرار نگیرد منجر به مرگ و یا نارسایی کلیوی شدید در این حیوان می‌شود. این گیاه برای کودکان سمی نیست اما تکه‌ای از آن می‌تواند باعث خفگی شود.

پاپیتال یا پیچک معمولی

مصرف زیاد پیچک معمولی باعث مشکلات جدی در بدن می‌شود. بیاد داشته باشید تمامی قسمت‌های این پیچک باعث مشکلات جدی در انسان می‌شود که می‌تواند علائمی چون سوزش پوست، گلودرد شود. اما مصرف توت این گیاه باعث ایجاد تب و جوش در بدن می‌شود

خرزهره

خرزهره درختچه‌ای سمی و همیشه سبز است. تمام قسمت‌های این گیاه به شدت سمی هستند. در موقع هرس کردن این گیاه حتما از دستکش استفاده کنید و اگر احیانا در موقع هرس کردن دستتان باشاخه‌های بریده شده تماس پیدا کرد، خیلی زود آن را با آب و صابون بشویید. توجه داشته باشید اگر این گیاه خورده شود می‌تواند مرگبار باشد.

گل چمچه‌ای (اسپاتی فیلوم)

گل چمچه‌ای یا برگ‌قاشقی، گیاهی همیشه سبز و دائمی از خانواده گل شیپوریان است. این گیاه از نواحی کم نور خوشش می‌آید این گل در صورتی می‌تواند مسمومیت ایجاد کند که در مقادیر زیادی از آن خورده شود.

گل فیلودندرون

این گیاه از آن دسته از گیاهان آپارتمانی است که به طور گسترده استفاده نمی‌شود. اما این گیاه می‌تواند باعث مسمومیت انسان و حیوان شود .خوردن این گیاه باعث سوختن و تورم لب شده، زبان و گلو را می‌سوزاند و استفراغ و اسهال را نیز به‌همراه می‌آورد.

گیاه پوتوس

این گیاه از بستگان نزدیک فیلودندرون است. این گیاه با آنکه رشد سریعی دارد و با برگ‌های سبز و زرد ابلق‌اش بسیار زیبا است اما متاسفانه علائم مسمومیت پس از مصرف آن، مشابه گل فیلودندرون است.

سیکاس رولوتا

سیکاس رولوتا یکی از قدیمی‌ترین گیاهان روی زمین است. کف (تنه پایینی) سیکاس اگر روی زمین بیافتد تا مدت‌های طولانی زنده می‌ماند، چون حیوانات از آن مصرف نمی‌کنند. تمامی قسمت‌های این گیاه از جمله دانه و ریشه‌ها سمی هستند مصرف این گیاه و دیگر اعضای آن باعث استفراغ و اسهال می‌شود و حتی ممکن باعث نارسایی کبدی نیز شود.

گل زامیفولیا
 

گل زامیفولیا مقاوم در برابر خشکی است و در محیط کم نور چون درون خانه‌ها و دفاتر بسیار شگفت انگیز رشد و نمو دارد. چون از آن دسته از گیاهانی است که برای رشد به نور کمی نیاز دارد. بخش‌هایی از این گیاه نیز سمی است. این گیاه را دور از بچه‌ها و حیوانات خانگی نگه دارید و در موقع تمیز و هرس کردن این گیاه از دستکش استفاده کنید

اگر دچار مسمومیت با این گیاهان شدیم چه کنیم؟
اگر احساس می‌کنید کودک و یا حیوان خانگی‌تان با خوردن و دست زدن گیاه دچار مسمومیت شده‌اند، بلافاصله با پزشک و یا دامپزشک خود تماس بگیرد و وضعیت را گزارش کرده و آن‌ها را به نزدیکترین اورژانس ببرید.

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات