گیاهان ، دشمنان آلودگی هوا

این روز ها که همه ی کشور با آلودگی هوا و به دنبال آن مشکلات ریوی و تنفسی رو به روست ، بهتر است به فکر راه حل هایی در دسترس و کم هزینه بود تا اندکی بر بهبود شرایط اثر گذار بود . شاید باوجود تمامی این مشکلات به دنبال خرید تصفیه کننده هوا برای منزلتان باشید اما جالب است بدانید که گیاهان تصفیه کننده هوا و تولید کننده اکسیژن وجود دارند که از در دسترس ترین گیاهان آپارتمانی هستند و به راحتی مواد شیمیایی و آلودگی های هوا را برای ما تصفیه می کنند و زندگی سالم تری را برایمان به ارمغان می آورند
حواستان باشد !
بستن درب و پنجره های خانه و ادارات در زمان آلودگی نه تنها به بهبود آلودگی داخل خانه کمکی نمی کند بلکه آلودگی را تا پنج برابر تشدید می کند .
همانطور که میدانید آلودگی‌ هوا باعث ابتلا به بیماری‌های مختلف ریوی از جمله آسم و کاهش تمرکز و اختلال در خواب می‌شوددر این مقاله قصد داریم گیاهان مناسب برای تصفیه هوا را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

گیاهان تصفیه کننده هوا : 

1) نخل شامادورا
شامادورا یک گیاه مقاوم و سازگار با نور کم است که شرایط نگهداری ساده ای دارد. این گیاه از گیاهان مناسب برای تصفیه هوا است که خاصیت تصفیه کنندگی بسیاری دارد. این گیاه از خانواده نخل هاست و ظاهری بسیار شیک و دکوراتیو دارد و با نگهداری آن در خانه می توانید تعطیلات را در منزلتان احساس کنید.

2) بامبو
بامبو علاوه بر اینکه از گیاهان تولید کننده اکسیژن است، طبق نظریه فنگ شویی تعداد فرد آن خوش شانسی می آورد. این گیاه به نور زیادی احتیاج ندارد و از آنجایی که در آب نگهداری می شود به توجه زیادی احتیاج ند
ارد. این گیاه در طراحی دکوراسیون بسیار پرکاربرد است.

3) آگلونما
آگلونما یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که شرایط نگهداری بسیار ساده ای دارد. برگ های این گیاه رنگ ها و طرح های متفاوتی دارد که گونه صورتی آن بسیار پرطرفدار و جذاب است. آگلونما به دلیل نگهداری ساده و توجه کمی که نیاز دارد ،از گیاهان مناسب برای نگهداری در محیط کار محسوب می شود.

4) آنتوریوم
آنتوریوم از جمله گیاهان همیشه گلدار است که تقریبا 300 روز در سال گل دارد و گلهای بسیار زیبای آن در دسته گل هم بکار میروند و رنگ و روحی تازه به منزلتان می دهند. آنتوریوم از گیاهان تصفیه کننده هواست و نگهداری آن تقریبا آسان است و مزایای بسیاری برای سلامتیتان دارد.

5) هدرا
گیاه رونده هدرا که با نام های پاپیتال و یا عشقه نیز شناخته می شود، یک گیاه با رشد سریع است. این گیاه در حالت ابلق به نور بیشتری احتیاج دارد و زمانی که خاک آن خشک شد، به آبیاری اقدام کنید.این گیاه از گیاهان تصفیه کننده هوا است و برای سلامتی بسیار مفید است.

6) آلوئه ورا
نگهداری گیاه آلوئه ورا علاوه بر اینکه زیبایی بسیاری را در خانه ایجاد می کند، تاثیر بسیاری بر سلامت ما می گذارد. این گیاه با توجه به آمار اعلامی ناسا یکی از بهترین گیاهان در تصفیه هوا می باشد و همانگونه که می دانید نقش درمانی بسیاری در رفع مشکلات پوست و گوارش و … دارد.
شرایط نگهداری آلوئه ورا تقریبا آسان است و تنها نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که این گیاه به محیطی روشن احتیاج دارد.

7)سانسوریا
به گزارش ناسا سانسوریا نیز یکی از گیاهان بسیار قوی در تصفیه هوا می باشد. این گیاه در دسته گیاهان مقاوم قرار می گیرد و نگهداری بسیار آسانی دارد. سانسوریا همچنین به دلیل سازگاری زیادی که با نور کم دارد و اکسیژن بسیاری که تولید می کند، در دسته گیاهان مناسب اتاق خواب و حمام جای می گیرد.
این گیاه ظاهری دکوراتیو و شیک دارد و بسیار برای قرار گیری در محیط کار مناسب است چراکه انرژی مضاعف به کارکنان می دهد.

8)بنجامین
گیاه بنجامین انواع بسیار مختلفی دارد مانند: بنجامین بلک، ابلق، سبز، آمستل و … که همه انواع آن از گیاهان تصفیه کننده هوا هستند. این گیاهان در دکوراسیون خانه نقش بسیاری دارند اما بهتر است بدانید که بنجامین ها حساس هستند و قلق خاص خود را دارند که باید دستتان بیاید اما بیشترین نکته ای که حائز اهمیت است، اینست که این گیاه شرایط با ثبات را دوست دارد و در صورت متغیر بودن شرایط به سرعت قهر می کند و برگ های آن شروع به ریزش میکنند.

9)دراسنا
دراسنا انواع بسیار مختلفی مانند: کامپکت، بلالی، پرچمی و … دارد و یکی از بهترین گیاه آپارتمانی در تصفیه هوا آلوده است. عکسی که در زیر مشاهده می کنید گونه پایه دار دراسنا پرچمی است که کاربرد بسیاری در دکوراسیون دارد و در کنار گیاهان پایه دار دیگری مانند یوکا بسیار زیبا می شود. همچنین جالب است بدانید که حاشیه برگ های این گیاه رنگ صورتی بسیار زیبایی دارد که آن را در دسته گیاهان آپارتمانی با رنگ صورتی خیره کننده قرار می دهد.{

10) نخل اریکا
اریکا یک نخل زینتی و از گیاهان تولید کننده اکسیژن است. این گیاه به نور متوسط رو به بالا نیز دارد و باید زمانی که خاک آن خشک شد مجددا آن را آبیاری نمایید. نخل اریکا برای کودکان و حیوانات غیر سمی است.

11) فیکوس

فیکوس نیز در دسته گیاهان تولید کننده اکسیژن جای میگیرد. این گیاه برگ های چرمی بسیار زیبایی دارد که می توانند رنگ های مختلفی مانند سبز، مشکی، ابلق صورتی و … داشته باشند که هر مدل آن زیبایی خاص خود را دارد. این گیاه در دسته گیاهان با نگهداری آسان قرار دارد.

12) گندمی
گندمی یا گیاه عنکبوتی از جمله گیاهان با رشد سریع است و بچه های زیادی تولید میکند. این گیاه به دلیل شکل و حالت برگ هایش در حالت آویز بسیار زیبا می شود و جلوه بسیاری به منزلتان میدهد و شرایط نگهداری ساده ای دارد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هواست که به خوبی مواد شیمیایی و فرمالدئید موجود در هوا را جذب می کند و سلامتی را برایتان به ارمغان می آورد. این گیاه همچنین در دسته گیاهان مناسب کودکان و حیوانات خانگی قرار می گیرد و هیچ ضرری برای آن ها ندارد.

13)برگ انجیری

فیلودندرون یکی از گیاهان تصفیه کننده هواست که برگ های قلبی شکل آن بسیار زیبا و دوست داشتنی است. این گیاه به آبیاری منظم و نور غیرمستقیم احتیاج دارد و تنها باید این نکته را مد نظر داشته باشید که گونه های ابلق آن به نور بیشتری نسبت به گونه های سبز احتیاج دارند تا رنگ های روی برگ هایشان از بین نرود.

14) اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم به گیاه صلح نیز معروف است. این گیاه از بهترین گیاهان مناسب برای تصفیه هوا است و به تنهایی می تواند تا حدود 60% هوای خانه را تصفیه کند. اسپاتی از جمله گیاهان سازگار با نور کم است و نگهداری تقریبا ساده ای دارد تنها باید اندکی به آن توجه داشته باشید.

15)پوتوس
پوتوس از جمله گیاهان رونده و آویز و از بهترین گیاهان تولید کننده اکسیژن است. این گیاه نگهداری بسیار آسانی دارد و سخت ترین شرایط را تاب می آورد. این گیاه را هم می توان در گلدان و هم در آب نگهداری کرد و در هر دو حالت ظاهری بسیار زیبا دارد و خانه و محل کار شما را بسیار زیبا میکند.
این گیاه به دلیل اکسیژن زیادی که تولید میکند یکی از بهترین انتخاب ها برای نگهداری در اتاق خواب است. تنها این نکته را در نظر داشته باشید که این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است و باید از دسترس آنها دور نگه داشته شود.

16)سرخس

گیاه سرخس یک گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا است که به نور متوسط رو به بالا احتیاج دارد اما این نور باید حتما غیرمستقیم باشد.در کل شرایط نگهداری این گیاه تقریبا آسان است. سرخس با برگهای شمشیری قادر است تا فرمالدِهید موجود در هوا را از بین ببرد.گیاه سرخس رطوبت‌ساز است و هوای خشک را که برای پوست مضر است از بین می‌برد.

استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

نمونه ی روف گاردن های اجرا شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
نمونه ی روف گاردن های طراحی شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
جهت مشاهده ی کلیپ آلاچیق های اجرا شده کلیک کنید : گالری ویدیو ها .

 


مقالات مرتبط :
تراس گاردن چیست ؟
روف گاردن متمرکز چیست ؟
تفاوت روف گاردن و بام سبز

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات