پرگولا چیست ؟

پرگولا اگر چه عضوی از خانواده ی آلاچیق هاست اما تفاوت های اساسی و ساختاری بسیار با آلاچیق دارد .پرگولا سازهای است چارچوب دار با سقفی مشبک (سقف پرگولا می تواند مسطح یا منحنی باشد) که در محوطه سازی برای طراحی ورودیهای خاص ، مسیر تردد یا جای نشستن و استراحت، مورد استفاده قرار میگیرد؛ علاوه بر لند اسکیپ از پرگولاها روی بامهای سبز (روف گاردن) هم میتوان استفاده کرد. برخلاف انواع سنتی آن که از ستونهای گچی و آجری ساخته میشدند، پرگولاهای مدرن از موادی مثل چوب ترمو ، چوب پلاست ، فایبرگلاس، آلومینیوم و… ساخته میشوند. انتخاب هرکدام از این موارد به سلیقه کارفرما و مهم تر از همه شرایط آب و هوایی منطقه پروژه بستگی دارد.
پرگولاها در مناطق گرم و حاره
ای طرفداران بیشتری دارند؛ چرا که گیاهان رونده روی آنها سایه میاندازند و مکانی مطبوع برای نشستن و استراحت ایجاد میکنند. در بعضی از طراحیهای جدید به جای گیاهان از توریهای شبکهای هم برای پوشاندن سقف پرگولاها استفاده میکنند.

راهکار انتخاب پرگولا مناسب

برای انتخاب پرگولای مناسب پیش از هرچیزی باید کاربری و موقعیتی را که پرگولا در آن قرار میگیرد به خوبی بسنجید. این مورد به شما کمک میکند تا هم مصالح مورد نیاز را برای ساخت پرگولا درست انتخاب کنید، هم انتخاب میان مدلهای متنوع پرگولا راحتتر شود . علاوه بر این ، انتخاب گیاهان مناسب لند اسکیپ یا روف گاردن نیز در جلوه ی هر چه بهتر پرگولای شما نقش دارد . استودیو طراحی و ساخت معاصر ، به صورت تخصصی می تواند در انتخاب پرگولای مناسب و اجرای آن به شما کمک کند .

موقعیت قرارگیری پرگولا

پرگولا ها باید طوری طراحی شوند که مکانی مناسب و دنج برای نشستن و استراحت باشند. از پرگولا در محوطهی ورودی خانهها هم استفاده میشود تا به این ترتیب ورودی خانه از  تابش مستقیم آفتاب در امان بماند. همچنین پرگولا میتواند در محوطهی ورودی اصلی باغ یا ویلا قرار گیرد و به فضای خوبی برای نشستن تبدیل شوند. علاوه بر آن یکی از مکانهای مناسب برای استفاده از پرگولا در نزدیکی استخر یا درون باغهای بزرگ و سرسبز است که میتواند محلی مناسب برای دورهمیهای عصرگاهی و شبانه باشد؛ اما اگر در شهرها و آپارتمانهای بزرگ هم زندگی میکنید، میتوانید از پرگولاها استفاده کنید. در سالهای اخیر در طراحی بام آپارتمانهای مدرن، معمولا جایی را هم برای پرگولاهای چوبی مقاوم و زیبا در نظر میگیرند.

مصالح مورد استفاده در پرگولا

همانطور که پیشتر گفتیم انتخاب جنس پرگولا به شرایط آبوهوایی بستگی دارد؛ اما درنهایت این شما هستید که با نظر و سلیقهی خود پرگولایی را برای محیط زندگیتان انتخاب می کنید. در نگاه اول شاید به نظر برسد که انتخاب شما تنها چوب یا فلز است؛ ولی باید بگوییم که همین دو انتخاب جهان وسیعی از تنوع را در اختیارتان قرار میدهد. استفاده از فلز در مناطق مرطوب و پرباران انتخاب مناسبی است؛ اما با وجود این همچنان میتوانید از ترکیب چوب و فلز به نماهای زیبایی برسید یا حتی از چوبهای مقاومی مثل چوب ترموود یا چوبپلاست برای ساخت پرگولا استفاده کنید؛ بهعلاوه استفاده از رنگهای مقاوم برای چوب در چنین آب و هوایی بسیار خوب و ایدهآل است و میتواند مشکلتان را به خوبی برطرف کند. در مقابل پرگولاهای فلزی هم مزیتهای خاص خود را دارند و خیالتان را از بابت سرما و برف و باران راحت میکنند. همچنین پرگولاهای فلزی مدرن تنوع خوبی در ساخت، رنگ و امکانات جانبی دارند.

ضمایم و تزئینات پرگولا

کارکرد پرگولا تاثیر مستقیم بر انتخاب تزئینات مناسب برای آن دارد. اگر پرگولا تنها برای ایجاد محل عبور یا ورودی خانه در نظر گرفته شود       میتوانید از گیاهان رونده و گلهای متنوع برای تزئین آن استفاده کنید. اما اگر پرگولایی را برای محل نشستن و استراحت در نظر گرفتهاید، انتخابهای متنوعی پیش روی شماست. اگر میخواهید پرگولایتان ظاهری مدرن داشته باشد و حوصلهی دردسرهای پیچکها و پاپیتالهایی را که از پرگولا بالا میروند ندارید، میتوانید از پردههای توری و یا سقفهای پارچهای برای پوشش آن استفاده کنید. همچنین در پرگولاهای فلزی، امکان استفاده از شیشههای دو جداره هم وجود دارد؛ همچنین در انتخاب مبلها و صندلی برای پرگولاها هم باید دقت کنید؛ مثلا منطقی نیست که در شرایط آب و هوایی متغییر از مبلهای ثابت که امکان جابهجایی آنها وجود ندارد، استفاده کنید.
در مجموع برای انتخاب بهترین و مناسبترین پرگولا برای باغ، حیاط یا بام خانهی خود باید موقعیت جایی را که در آن زندگی میکنید بسنجید تا براساس شرایط، پرگولایی زیبا و دنج برای خود بسازید.

استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

نمونه ی روف گاردن های اجرا شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
نمونه ی روف گاردن های طراحی شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
جهت مشاهده ی کلیپ آلاچیق های اجرا شده کلیک کنید : گالری ویدیو ها .مقالات مرتبط :
تراس گاردن چیست ؟
هر آنچه لازم است درباره چمن مصنوعی بدانید 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات