نکاتی برای دکوراسیون اصولی اتاق پذیرایی

با ظهور پدیده ای به نام کرونا ، تعاریف ما از فضا های مختلف خانه دستخوش تغییراتی مهم شده است . پیش از پاندمی کرونا ، خانه و عناصرش تعریفی با وسعت دید کم تری داشت که به فعالیت های روزمره محدود می شد . اما حالا پس از گذشت چند ماه از این رویداد همه مان به خوبی با قوت و ضعف فضای خانه هامان آشنا شده ایم . در این مقاله به تعریف کلی فضای پذیرایی و اصول طراحی صحیح آن می پردازیم ، طراحی ای که فضایی چند کاربره و دوست داشتنی برایمان به ارمغان بیاورد که تاب ماندن در آن را برای ماه های طولانی داشته باشیم .

بدیهی است که اتاق پذیرایی بزگترین اتاق خانه به حساب می آید . بیشتر فعالیت های روز مره در این فضا رخ می دهد و به الطبع فضایی مهم است. اتاق پذیرایی جایی است که افراد خانواده در آن جمع می شوند ، تلویزیون می بینند ، غذا می خورند و به موسیقی گوش می دهند . والدین و کودکان در آن بازی می کنند و در آن چرت می زنند . در یک کلام ، اتاق پذیرایی مرکز خانه و محل تجمع اعضای خانواده است .

این ها همه تعاریفی است که پیش از درگیری با پندمی کرونا از اتاق پذیرایی می شد و اتفاقا درست نیز بود . پس از آنکه ماه ها در خانه هامان محبوس شدیم و خیلی از فعالیت هامان را به خانه آوردیم ، ناقص بودن این تعاریف خودی نشان داد و تلنگری شد برای گسترش تعریفمان از اتاق های خانه .

اگر اهل فعالیت های ورزشی باشد قطعا در این چند ماه اخیر بساط تمرینتان را به اتاق پذیرایی آورده اید یا اگر فیلم دیدن باشید قطعا از تماشای فیلم در اتاق خوابتان خسته شده اید و روی مبل های اتاق پذیرایی به تماشای فیلم نشسته اید . اگر شغلتان امکان دورکاری را دارا بوده باشد قطعا تمام این مدت را یا بخشی از آن را به دورکاری پرداخته اید و مجبور شده اید زمانی را به کار کردن در اتاق پذیرایی بپردازید . اگر اتاق پذیرایی اجازه بدهد معمولا سالن پذیرایی را به دو یا سه قسمت تقسیم می کنند که غالبا بخش اصلی آن جایی است که افراد برای دور هم جمع شدن ، گفت و گو و تلویزیون تماشا کردن از آن استفاده می کنند و غالبا حول یک کاناپه اتفاق می افتد . معمولا بخش نهار خوری در یکی از دو قسمت باقی مانده قرار می گیرد و اگر اتاقی مجزا وجود داشته باشد می توان به این فضا اختصاص داد . اگر سالن پذیراییتان نور خوبی دارد از محدود کردن این نور خودداری کنید و سعی کنید این نور را به صورت کامل در کل فضا پخش کنید و استفاده کافی و وافی را از آن ببرید .

طراحی سالن های پذیرایی به سبک تصاعدی یکی از بهترین انتخاب ها برای کسانیست که به طراحی و دکوراسیون اصولی علاقه مندند . در ادامه با اتاق های پذیرایی مواجه خواهیم بود که حول یک عنصرخاص (ستون ، مبل ، یک سطح رنگی جذاب ، یک قطعه هنری و ...) طراحی شده است .

پارتیشن متحرک

یکی از بهترین  راه های تقسیم بندی فضا استفاده از پارتشین های متحرک یا دیوایدر های متحرک است . پارتیشن های متحرک به شما این آزادی عمل را می دهند تا آنگونه که درخور نیازتان است فضا را تقسیم بندی کنید .

کمی تا قسمتی مینیمال باشیم

معماران مینیمالیست از چند رنگ محدود برای فضا استفاده می کنند . معمولا ترکیب رنگ های سفید ، مشکی و طرح چوب رنگ های انتخابی و محبوب معماران هستند . شما نیز می توانید با انتخاب چند رنگ محدود ظاهری مدرن و جذاب را برای پذیرایی خود ایجاد کنید .


یک پیشنهاد کارآمد
اگر فضای کوچکی در اختیار دارید ، رنگ کلی فضا را به رنگ سفید معطوف کنید تا فضا را بزرگتر از آنچه هست جلوه دهید چرا که رنگ سفید بیشترین مقدار نوری که به آن می تابد را منعکس می کند .

ستون ها را دریابید

اکثر افراد ستون را عنصری اضافه و بی مصرف میدانند در حالی که اینطور نیست و اگر کمی هوشمندانه عمل کنید می توانید از ستون های خانه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید .

کاور شوفاژ

اگر از ظاهر شوفاژ هایتان ناراضی هستید و یا علاقه مند به ایجاد فضا های مفید کوچکید ، پیشنهاد ما کاور شوفاژ است . این کاور ها را به صورت آماده می توانید از فروشگاه های مربوطه خریداری کنید  و یا به کسی که تخصصش طراحی و ساخت باکس های چوبی است سفارش بدهید .

تابلو های نقاشی را دست کم نگیرید

تا چند سال قبل شاید کمتر کسی هزینه ی گزاف برای خرید تابلو نقاشی می پرداخت اما امروزه با گسترش سطح دانش هنری و علاقه مندی قشر زیادی از عموم به این شاخه ی هنر موجب شده است تا تابلو های نقاشی بیش از پیش ترند شوند .انتخاب تابلوی مناسب خودش مبحثی گسترده است که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت .منبع : کتاب اتاق های آپارتمان - کریستین کمپوس

تهیه شده در تحریریه استودیو معاصر

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات