هر آنچه لازم است درباره چمن مصنوعی بدانید
چمن های مصنوعی نوعی از کفپوش ها هستند که در مقایسه با چمن های طبیعی ماندگاری و دوام بیشتری دارند. به علت تشابه رنگ و فرم این نوع از کفپوش ها با چمن های طبیعی، آن ها را چمن مصنوعی نام گذاری کرده اند. این نوع از چمن متراکم تر، مقاوم تر و کم دردسر تر از چمن طبیعی است و مشکل رشد تخم چمن در زمین‌های غیر حاصل خیز را نیز حل نموده است. در کشورهای اروپایی به دلیل سرمای هوا چمن ها به درستی رشد نمی کنند و در کشورهای نزدیک استوا گرمای بیش از حد باعث از بین رفتن چمن های معمولی می‌شود.از این رو  استفاده از چمن مصنوعی گزینه بسیار مناسبی است.

چمن مصنوعی از چه موادی ساخته و تولید می‌شود؟
برای ساخت چمن مصنوعی از پلیمرهایی مانند پلی اتیلن در گریدهای مختلف و پلی پروپیلن و یا آمیزه‌ای از آنها ‏استفاده می‌شود. شناسایی پلیمر خوب برای یک چمن مصنوعی از اهمیت خاصی برخوردار است. با توجه به اینکه ‏هنگام ساخت پلیمرهای تجاری مواد اکسید شده‌ای به وجود می آید که در موقع مصرف باعث تخریب پلیمرها می‌شوند، ‏به طور معمول در فرمول بندی ساخت پلیمرها از مواد پایدار کننده مانند آنتی اکسیدانت، پایدار کننده‌ی نوری و حرارتی ‏نسبت به شرایط محیطی و با توجه به شرایط مصرفی محصول استفاده می شود. چمن مصنوعی به طور کلی در دو زمینه چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزئینی مورد استفاده می‌باشد.‏ مطمئن هستم تایید می‌کنید تا اینجا  کاملا متوجه شدیم چمن مصنوعی چیست. حال می‌خواهیم به کاربرد آن بپردازیم.

کاربرد های چمن مصنوعی
در اطراف استخر ها
دربین سنگ‌های حیاط
در حیاط مهد کودک‌ها و زمین بازی بچه‌ها
در تراس خانه
در حیاط خانه
در زمین‌های فوتبال
در زمین‌های تنیس
در زمین‌های فوتسال
در فضاهای شهری
در پارک‌ها
جهت برج‌های مسکونی و تجاری
فوتبال، تنیس، هاکی، گلف، مینی گلف و باشگاه‌های پینت بال، چمن مصنوعی جهت فضای کارخانجات
در میادین دو میدانی و زمین‌های چند منظوره
در بالکن ها و پشت بام‌ها

چرا از چمن مصنوعی استفاده می کنیم؟
در ادامه‌ی موضوع چمن مصنوعی چیست به چرایی استفاده از چمن مصنوعی می‌پردازیم:

  • نصب چمن مصنوعی کار بسیار آسانی است
  • سبز باقی می‌ماند
  • تغییرات نامساعد آب و هوا آن را از بین نمی‌برد
  • به مراقبت و رسیدگی فوق العاده کمتری نسبت به چمن واقعی نیاز دارد

همچنین موجب کاهش هزینه‌های شما در طولانی مدت می شود؛ زیرا:
۱) شما مجبور به خرید و یا نگهداری ماشین چمن زنی نخواهید بود.
۲) نیاز به نظافت و کاشت مجدد نخواهید داشت.
۳) به راحتی قابل نصب است تا جایی که خودتان می‌توانید آن را نصب کنید.

ولی اگر بخواهید یک چمن کاملاً مسطح و باکیفیت عالی داشته باشید می‌توانید از افراد متخصص در امر نصب چمن مصنوعی استفاده کنید.
۴) کرم‌ها و حشرات که زیر چمن طبیعی رشد می کنند نه زیر چمن مصنوعی.
۵) همان‌طور که می‌دانید با گرم شدن هوا، محدودیت‌های استفاده از آب هم به وجود خواهند آمد.

محدودیت‌های آبیاری می‌تواند یک چمن طبیعی را از بین ببرد، اما چمن مصنوعی تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.
۶) یکی دیگر از مزایای چمن مصنوعی کاهش قابل توجه مصرف آب است.

کاربرد چمن مصنوعی باغ تالار
چمن مصنوعی در باغ تالار ها از کاربری‌های اجرایی این محصول می‌باشد، که این روزها رشد چشم‌گیری ‏داشته. هزینه‌های پایین ایجاد و نگهداری و عدم نیاز به مراقبت‌های دائمی از عواملی است که مورد توجه مدیران باغ‌ها و باغ ‏تالارها قرار گرفته است.‏
برخی از سوالات به اجرای چمن مصنوعی در حیاط و یا شیارهای سنگ مربوط می‌شود. خیلی‌ها فکر می‌کنند که چمن‌های مصنوعی بین شیارهای سنگفرش، باید کوتاه باشد و یا عمق شیارها باید زیاد باشد تا چمن‌ها آسیب نبینند.
اما بهترین پیشنهادی که می‌توانم برای اجرای چمن مصنوعی در چنین موقعیت‌ها و کاربردی، ارائه بدهم، چمن‌های بین ۲۵ تا ۳۰ میلی‌متر هستند، چون به دلیل حجم بالای الیاف، سرسبزی بیشتری را به وجود می‌آورند. چنین چمنی را می‌شود با قیمت‌های مناسب تهیه کرد.یادتان باشد که عمق شیارهای بین‌سنگ نباید خیلی زیاد باشد، به نظر من بین پنج میلی‌متر تا یک سانتی‌متر کافیست. برای کاربری بین سنگ باید محصولی انتخاب شود تا در شیارهای سنگ، خودنمایی کند و فضا را سبز و با انرژی جلوه دهد.
کاربرد چمن مصنوعی در روف گاردن
روف گاردن یک ایده فوق العاده است که با چمن مصنوعی جان تازه‌ای می‌گیرد، اگر قصد اجرای روف گاردن را دارید، چمن مصنوعی مدل صدف و چمن مصنوعی مدل مانا ۲۵ از ایده‌آل ترین گزینه‌ها هستند.
 کاربرد چمن مصنوعی در بالکن
بالکن کوچک‌ترین کاربرد چمن مصنوعی و در عین حال حساس‌ترین است. بالکن فضاییست که اعضای خانواده بیشتر از هر کاربری دیگر چمن مصنوعی از آن استفاده می‌کنند. پس بهتر است محصولی انتخابی شما دارای قابلیت نظافت آسان باشد و در عین حال الیاف آن لطافت داشته باشد.

برای انتخاب چمن مصنو عی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
برای انتخاب چمن مصنوعی متناسب با باغ یا حیاط و یا محلی که مدنظرتان هست بهتر است با متخصصین این امر مشورت کنید تا بهترین و مناسب‌ترین چمن برای محل مورد نظر، را خریداری کنید. به عنوان مثال می‌توان گفت چمن های مصنوعی تیره تر از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. جالب است بدانید کیفیت چمن‌های مصنوعی به قدری بالاست که بعضی اوقات توسط مشتریان با چمن واقعی به اشتباه گرفته می‌شوند. 

کلام آخر
چمن مصنوعی ابتدا در ایالات متحده آمریکا برای زمین‌های ورزشی استفاده می‌شد که موفقیت چشمگیری نداشت. اما تغییرات اخیر باعث شد که امروزه در باشگاه‌های ورزشی بسیار بزرگ به کار ببرند. بازار چمن مصنوعی به سرعت در حال رشد است. شاید سال‌ها قبل تنها در یک ورزشگاه بزرگ می‌توانستید آن را ببینید اما با پیشرفت‌های چشمگیری که این صنعت داشته ممکن است در باغ همسایه هم چمن مصنوعی استفاده شده باشد.

 

 

 

 

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات