آموزش صفر تا صد نصب چمن مصنوعی

آموزش صفر تا صد نصب چمن مصنوعی + آموزش نصب واش بتن (آپدیت 2021)

آموزش نصب چمن مصنوعی

در پی پرسش های فراوانی که درباره نصب و اجرا چمن مصنوعی از ما داشته اید ، بر آن شدیم تا آموزش جامع و کاملی را برایتان آماده کنیم تا بدون نیاز به نصاب بتوانید چمن مصنوعی خود را  نصب کنید البته پیشنهاد معاصر به شما این است که اگر مکانی که قصد استفاده از چمن دارید ، کاربری ورزشی دارد و یا سطح مورد نظرتان خاص و برش های نیاز برای چمن پیچیده است از متخصصین و نصابان حرفه ای معاصر بهره ببرید .

زیر سازی :

زیر سازی بر روی سطوح نرم یا نفوذ پذیر با مواد نرم (ژئوتکستایل)
زیر سازی بر روی سطوح نرم یا نفوذ پذیر با مواد سخت
زیر سازی بر روی سطوح سخت


لایه های تشکیل دهنده زیرسازی چمن مصنوعی

نصب و اجرای چمن مصنوعی

زیرسازی و مسطح سازی؛ مرحله‌ایست که پیش از عملیات نصب و اجرای چمن مصنوعی صورت می‌گیرد، که دارای اهمیت فوق العاده است.
لذا برای جلوگیری از صرف هزینه و وقت اضافه مربوط به ترمیم و بازسازی ضروری است مراحل زیر سازی را با دقت و وسواس بیشتری انجام دهیم تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، طول عمر چمن مصنوعی را نیز افزایش دهیم.

الف) زیر سازی بر روی سطوح نفوذ پذیر مانند خاک باغچه:
حذف فیزیکی پوشش گیاهی و همه گیاهان و رستنی‌های موجود در محل. این کار به وسیله تجهیزات متعارف انجام می‌گیرد. در مواردی که پوشش گیاهی مقاوم در محل داشته باشیم از روش شیمیایی و علف کش ها نیز استفاده می‌شود.

مراحل اجرای چمن مصنوعی:

1) مسطح و هموار کردن و کوبیدن سطح خاک.

2) پخش و هموار کردن ماسه ریز دانه و کوبیدن و فشرده کردن آن همراه با آبپاشی سطح به صورتی که سطحی سخت و پایدار به وجود آید.

3) پهن کردن ژئوتکستایل (ژئونت کامپوزیت)


ب) روش زیر سازی در سطوح نرم و نفوذ پذیر به شیوه ساخت سطح سخت:

مراحل اجرای چمن مصنوعی:
1) حذف فیزیکی یا شیمیایی پوشش گیاهی و بافت ریشه
2) کوبیدن و هموار کردن خاک به وسیله غلطک ویبره دار


3) اضافه کردن ۲ لایه شن و ماسه و خاک رس به صورت طبقاتی و کوبیدن آن

4) پخش کردن ملات سیمان معمولی و یا بتون مِگر بر روی سطح و اجرای شیب بندی مناسب و استاندارد به سمت کفشور یا نقاط خروج آب.


ج) روش نصب بر روی سطوح سخت:
اصولاً سطوح سخت را به عنوان بهترین زیر سازی می‌شناسند به عبارت دیگر در انواع زیرسازی تلاش می کنیم تا به سطحی سخت برای اجرای چمن مصنوعی برسیم.
چند نکته مهم و کلیدی در این بخش وجود دارد:
- سطح سخت مثل سیمان، سنگ و … نیازی به زیر سازی ندارد مگر در مواقعی که نیازی به اجرای سطحی برای شیب بندی مناسب برای نصب و اجرای چمن مصنوعی باشد.
- چسب مورد استفاده در اجرای چمن مصنوعی حلال ایزوگام، آسفالت و قیر است بنابراین برای اجرای چمن مصنوعی روی این سطح نیاز به زیرسازی مناسبی برای جلوگیری از تماس چسب با سطح مورد نظر خواهد بود.

مرحله اول | پهن کردن چمن 
ابتدا رول های چمن مصنوعی را باز نمایید و آن ها را روی زمین گسترده کنید . قواره‌ های پهـن شده چمن مصنوعی را با حاشیه های محل مورد نظر یا لبه های زمین تنظیم کنید و الگوی برش خود را مشخص نمایید.

تراز کردن چمن با دیواره ی سطح
 

نکته مهم در این مرحله :
دقت کنید که قواره‌ های چمن مصنوعی به یک جهت پخش شود تا به صورت تیره و روشن دیده نشود.

مرحله دوم | چسباندن چمن
برای نصب چمن مصنوعی قواره‌های چمن مصنوعی را به آرامی تا نیمه آن پشت و رو می‌کنیم و پس از آن با قلم مو بکینگ (لایه زیرین) مشکی رنگ چمن و زمین محل قرار گیری آن قواره چمن مصنوعی را آغشته به چسب می‌نمائیم، پس از کمی خشک شدن چسب (در حدود ۱۵ دقیقه) قواره چمن مصنوعی را به حالت اول پهن کرده و با وارد آوردن فشار لبه‌های برش خورده چمن را با لبه‌های کار مماس می‌کنیم نیمه دیگر قواره و قواره‌های دیگر چمن مصنوعی را به همین ترتیب با چسب به زمین فیکس می‌نمائیم.

چسباندن قواره های چمن

نکته مهم در این مرحله:
اول اینکه در هنگام جمع و پهن کردن چمن باید مراقب باشیم که قواره‌ها جابجا نشوند که تنظیم کردن مجدد آن کاری زمان برتر از قبل می‌باشد.

مرحله سوم | برش چمن
پس از پهن کردن قواره‌ها و تنظیم کردن چمن با کناره‌های کار ابتدا نوار زائد مشکی رنگ دور چمن را جدا نموده و پس از آن با برش‌های طولی و عرضی طبق الگوی لبه‌های محل نصب تکه‌های اضافی را جدا کرده و چمن را به حالت الگوی محل نصب در می‌آوریم.

نکته مهم ر این مرحله:
- به علت چسبیده و فیکس نشدن قواره‌ها بر روی زمین برش‌ها به صورتی انجام می‌شود که فقط قواره‌ها در قالب مشخصی قرار گیرند. برش نهایی و فیکس کردن قواره ها با کناره‌های دیوار در مرحله پس از چسب زدن انجام می‌گیرد.
- باید دقت داشت که حرکت تیغ برش از بین الیاف چمن عبور کنند تا به ساختار اصلی الیاف آسیبی نرسد.

مرحله پایانی | نصب و اجرای چمن مصنوعی
فیکس کردن و برش‌های نهایی پس از چسبیده شدن کامل قواره‌ها لبه‌های چمن را به لبه‌ها می‌فشاریم تا اضافه‌های چمن مصنوعی مشخص شود و پس از آن با تیغ برش کار را به مرحله پرداخت می رسانیم و لبه‌های اضافه را از قواره‌های چمن مصنوعی جدا می‌کنیم.
برش اضافه های چمن از اطراف

نکته مهم در این مرحله:
تیغ برش را به حالت عمود نگه می‌داریم تا اشتباهاً از قواره اصلی برش داده نشود.

 

آموزش نصب واش بتن

آموزش نصب چمن بین سنگی یا چمن واش بتن

1) عرض شیار های بین واش بتن یا سنگ چقدر باشد ؟

عرض شیار های بین سنگ یا واش بتن را بین 4تا8سانتی متر تنظیم نمایید. (کمتر از 3 سانتی متر فاقد زیبایی بصری لازم و بیشتر از 8 سانتی متر مشکلاتی قبیل گیر کردن پا و لاستیک ماشین بین سنگ و موزائیک را ایجاد می کند)

2) عمق شیار های بین واش بتن یا سنگ چقدر باشد ؟

 عمق شیار هارا بین 1 تا 2 سانت تنظیم کنید. ( کمتر از عمق 1 سانت به زیره لاتکسی چمن مصنوعی آسیب میزند و بیشتر از آن باعث می شود چمن در عمق فرو برود و زیبایی اش را از دست بدهد)

اگر مراحل نصب سنگ و واش بتن را انجام داده اید و عمق واش بتن های شما بیش از 2 سانت شده است ، نگران هیچ چیز نباشید ، چمن بهار 35 با قابلیت برش در عرض 4 تا 8 سانتی متر می تواند حلال مشکل شما باشد.

 

خرید چمن مصنوعی واش بتن (نوار واش بتن) ارزان و با کیفیت + ارسال رایگان در سایت معاصرشاپ


3) پس از آنکه فواصل و عمق را تنظیم کردید ، نوبت به هم سطح سازی فواصل با استفاده از سیمان می رسد ، فواصل واش بتن یا سنگ باید صیقلی ، محکم و هم سطح باشد تا چمن از روی آن جدا نشود.

4) چمن مصنوعی را چگونه برش بزنیم ؟

زیره ی لاتکسی چمن مصنوعی دارای خطوط طولی منظمی است که می توانید با توجه به آن فواصل را تنظیم کرده و برش دهید.

بعضی شرکت ها و فروشگاه های اینترنتی نوار های واش بتن را به صورت آماده و برش خورده به فروش می رسانند ، از آنجایی که برش های دستی امکان خطا و در نهایت از بین رفتن زیبایی چمن را در پی دارد توصیه ی ما این است که نوار های واش بتن را به صورت آماده خریداری کنید . ( خرید نوار واش بتن آماده )

 

5) آخرین مرحله فیکس کردن چمن های واش بتن و چسباندن آن با استفاده از چسب صنعتی است . ( چسب مورد استفاده در این مرحله باید از نوع چسب صنعتی ضد رطوبت باشد که در صورت بارش باران و انباشت برف به مرور زمان چمن از سطح جدا نشود)

 

 

در نهایت باید بگوییم اگر قصد خرید و نصب چمن مصنوعی را دارید ، استودیو معاصر از مرحله مشاوره خرید تا نصب و گارانتی این محصول همراهتان خواهد بود . 
استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات