آلومینیوم ، مهم ترین مصالح در صنعت ساختمان

آلومینیوم به سبب ترکیب کم نظیر و خواص منحصر به فردش یکی از مهم ترین مواد مهندسی و مصالح صنعت ساختمان به شمار می رود . وزن سبک ، مقاومت در برابر وزن بالا و مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی این مواد را از سایر موارد  مشابه اش متمایز میکند .
یکی از مهم ترین ویژگی های این مواد ، سازگاری آن با محیط زیست و قابلیت بازیافت آن است . علاوه بر آن ، آلومینیوم عنصری با دوام است که سالها بدون پوسیدگی کار میکند . بنابراین چه از دیدگاه کیفی و چه از دیدگاه اقتصادی ، آلومینیوم کاربردی ترین فلز پس از آهن به شمار میرود و میتوان گفت یکی از مهم ترین مصالح در تمامی صنایع حال حاضر است . در نهایت میتوان نتیجه گرفت آلومینیوم با توجه به ویژگی های خاصی که دارا است ، میتواند انتخابی مناسب برای شرایط های ویژه باشد . از آلومینیوم در صنعت ساختمان ، حمل و نقل ، برق ، بسته بندی و ... استفاده میشود .

متالوژی : آلومینیوم به همراه درصد پایینی از سیلیس ، منگنز ، روی  و گاهی لیتیوم ، آلیاژ هایی مقاوم در برابر زنگ زدگی ، پوسیدگی و فرسودگی را تشکیل میدهند . این آلیاژ در صنعت ساختمان ، بسته بندی ، ظروف ، کالاهای الکتریکی ، هوا فضا و اتومبیل سازی به کار میرود .
بازیافت : یکی از ویژگی های کم نظیر آلومینیوم قابلیت آن برای بازیافت کامل است . آلومینیوم را میتوان تا حدود 90 درصد بازیافت کرد . این ویژگی عاملی شده است تا قراضه های آلومینوم در بازار جهانی مورد معامله قرار بگیرد . این روش ، روشی مهم در حفظ سلامت محیط زیست است . قابلیت بازیافت آلومینیوم به صرفه جویی در انرژی برای بازتولید آن کمک به سزایی میکند و هزینه های تولید دوباره ی این ماده را کاهش میدهد .


موارد مصرف آلومینیوم :
صنایع ساختمانی : یکی از مهم ترین موارد مصرف و بازار های مهم برای عنصر آلومینیوم و آلیاژ های آن صنعت ساختمان است . مهم ترین ویژگی های آلومینیوم که سبب میشود در صنعت ساختمان طرفداران زیادی داشته باشد ، مقرون به صرفه بودن آن ، مقاوم در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی ، قابلیت شکل پذیری ، جرم کم و هزینه ی کم نگهداریست . مضاف بر آن آلومینیوم نیازی به رنگ کردن ندارد و وزن کم آن باعث میشود هزینه ی احداث بنا کاهش یافته و سرعت ساخت بالا رود .


صنایع برق : لازم است بدانیم جهت افزایش خواص فیزیکی آلومینیوم منیزیم و سیلیس به آن اضافه میگردد تا آلیاژی مستحکم و مقاوم را پدید آورد . اما یکی از مهم ترین معایب آلیاژ حاصل شده ، قدرت رسانایی الکتریکی کم نسبت به آلومینیوم است . آلومینیوم شصت درصد رسانایی الکتیریکی مس را دارد ، اما چگالی آن نسبت به مس بسیار کمتر است . (چگالی آلومینیوم : 2/6 و چگالی مس : 9 ) در نتیجه وزن رسانا هایی که از آلومینیوم ساخته میشود کمتر از نصف وزن رساناهای مسی است .


صنعت حمل و نقل :

الف – اتومبیل ها
مزایای استفاده از آلومینیوم در خودرو سازی :
امروزه با توجه به رقابتهای گسترده در بازار جهانی ، تولید کنندگان اوتومبیل با عرصه ی جدیدی از رقابت رو به رو شده اند . محصولات تولیدی آنها بایستی آلودگی کمتری تولید کند و با فرآیندی ساده به چرخه ی اتومبیل ها بازگردد . در این فرآیند باید به این نکات توجه داشت که امنیت و کیفیت اوتومبیل ها می بایست حفظ شود . با توجه به این نکته که آلومینیوم ماده ای کم وزن است استفاده از آن در صنعت خودرو باعث می شود وزن کلی خودرو کاهش یابد و هر 100 کیلوگرم کاهش وزن در خودرو ها 6/0 لیتر در 100 کیلومتر در مصرف سوخت صرفه جویی میکند همین امر باعث میشود گاز خروجی از اگزوز تا حد قابل توجهی کاهش یابد و خودرو را تبدیل به خودرویی با تولید آلودگی اندک کند .
در نتیجه آلومینیوم عاملی موثر در کاهش وزن خودرو به حساب می آید که به کاهش مصرف سوخت و تولید آلودگی کمتر کمک میکند و باعث میشود در عرصه ی رقابت سازندگان اوتومبیل ،  ماشین هایی با بهره وری بیشتر در صدر فروش خودرو قرار گیرند .
لازم به ذکر است استفاده از آلومینیوم در صنعت خودرو سازی به کاهش تولید گاز های گلخانه ای کمک به سزایی کرده است و در حدود سی سال گذشته باعث شده است 35 بیلیون گالن سوخت کمتر مصرف شود .


ب  - صنایع هوافضا : آلیاژ های آلومینیوم علاوه بر وزن کم ،  مقاومت منحصر بفردی در تحمل نیروی کششی دارند . همین ویژگی آلیاژ های آلومینیوم سبب شده است تا در صنعت ساخت هواپیما های تجاری و نظامی از آن استفاده های زیادی شود . آلومینیوم مهم ترین ماده ی استفاده شده در ساخت هواپیماست ، این ماده 55 تا 81 درصد وزن کل هواپیما را تشکیل میدهد .
آلومینیوم – لیتیوم نسل جدیدی از آلیاژ های آلومینیوم است که وزن کلی هواپیما را تا 25 درصد کاهش می دهد . این آلیاژ ها دارای چگالی پایین، تافنس بالا و مقاومت بیشتر در برابر تخریب نسبت به آلیاژ های مصرفی سابق در صنعت هوافضاست .

آلیاژ آلومینیوم – لیتیوم مصرفی در صنعت هواپیما سازی جدید نسبت به کامپوزیت هایی که در گذشته مصرف میشد وزن هواپیما را میانگین 7 درصد و مصرف سوخت آن را میانگین 25 درصد کاهش میدهد . علاوه بر آن استفاده از این آلیاژ در کاهش خوردگی و مقاومت بدنه ی هواپیما بسیار موثر است .


ج – صنایع دریایی : آلومینیوم یکی از مهم ترین مواد مصرفی در ساخت کشتی هاست . وزن کم ، مقاومت در برابر خوردگی و ایستایی قابل توجه از دلایل مهم استفاده ی آلومینیوم در این صنعت است . صنعت ساخت قایق های تندرو یکی از مهم ترین طالبان آلومینیوم را تشکیل میدهند چرا که وزن کم آلومینیوم باعث سرعت زیاد قایق های مسافر بری و حمل و نقل وسایل میشود .

د – صنایع حمل و نقل ریلی : وزن کم و مقاومت بالای آلومینیوم سبب میشود تا در قسمت های مدور قطار ها استفاده شوند . این امر سبب میشود تا قطار ها بتوانند بار و سوخت بیشتری را حمل نمایند .
استفاده از آلومینیوم در این صنعت گونه های متعددی دارد . ساخت واگن های مسافر بری و حمل بار ، لوکوموتیو ها و ساخت مترو از جمله موارد مصرف آلومینیوم است . مقاومت آلومینیوم در مقابل خوردگی و زنگ زدگی عامل مناسبی برای استفاده های طولانی مدت است .
لازم به ذکر است ترن های قطار های سریع السیر نیز از جنس آلومینیوم است .


مصارف وسایل با دوام : بخش عمده و قابل توجهی از مصرف آلومینیوم را کارخانه های ساخت ماشین لباسشویی ، کولر ، فریزر و یخچال ها تشکیل میدهند . در سال های اخیر استفاده از آلومینیوم به سبب قدرت انتقال گرمای بالا ، وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی در صنعت ساخت وسایل پخت و پز مانند اجاق گاز نیز رواج داشت اما پس از اثبات این مدعا که این فلز باعث آلزایمر میشود مصرف از آلومینیوم در این صنعت رو به کاهش رفت .


ماشین ها و تجهیزات : از مهم ترین مصارف آلومینیوم میتوان به صنایع ساختمان سازی ، صنایع کشاورزی و تجهیزات کارخانه ها اشاره کرد  . از جمله ی این موارد نرده ها ، لوله های آبیاری ، داربست ها و وسایل اتصالات است .
از آلومینیوم در صنعت تولید فولاد نیز استفاده میشود . از آلومینیوم برای بهبود خواص فیزیکی فولاد استفاده میشود . در این صنعت با افزودن مقداری آلومینیوم به فولاد هایی که میزان کربن کمی دارند ، با کاهش میزان نیتروژن فولاد ، خاصیت کشسانی فولاد را افزایش میدهند .از دیگر موارد مصرف آلومینیوم در این صنعت میتوان به ساخت محافظ برای ورقه های فولادی اشاره کرد که مانع زنگ زدگی میشود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات