لند اسکیپ و هر آنچه باید درباره آن بدانیم

باز تعریفی بر لنداسکیپ یا محوطه سازی  { landscape}
اگر بخواهیم معماری منظر یا لنداسکیپ یا محوطه سازی را به زبانی ساده بیان کنیم باید بگوییم  :
"گزینش المان های مناسب فضای باز و چیدمان منطقی ، هوشمندانه و آگاهانه آن ها در کنار هم را لند اسکیپ می گویند"
محوطه سازی نه تنها محوطه ی مارا از لحاظ بصری اغنا می کند بلکه بر ارزش های محیط زیستی و بنیادی فضا نیز می افزاید .در حال حاضر معماران حوزه منظر سعی در اجرای طراحی‌های متفاوت دارند که هر چه بیشتر بتواند ماهیت لنداسکیپ و محوطه سازی را پدیدار کند از طرفی محوطه سازی نیز به طور چشمگیری در حال پیشرفت است. از دیدگاه علمی، معماری منظر تلفیقی از علم و هنر بوده که به طراح کمک می‌کند تا با رعایت استانداردهای لازم، ایده خلاقانه خود را در محیط اجرا نماید .

محوطه سازی و مزایای آن برای شهر نشینان


شهر نشینی روز به روز افزایش میابد و به طبع آن آپارتمان نشینی نیز رشد می کند. همین امر دلیل خوبی است تا محوطه سازی را بیش از پیش جدی بگیریم و از زوال فضای سبز در گستره ی شهر ها جلوگیری کنیم .جالب است بدانید علیرغم تصور عام ، اجرای لنداسکیپ علاوه بر اینکه ارزش ملک را چند برابر می کند ، به طور مستقیم در زیباسازی شهری اثر گذار است . جدای از این مسائل پیوند مستقیم لنداسکیپ و گیاهان موجب بازآفرینی فضا و تبدیل فضا های بلااستفاده به فضا های پویا می شود
.

عناصر اصلی اجرای محوطه سازی کدامند؟


عناصر اصلی اجرای محوطه سازی بسته به موقعیت مکانی متفاوت است به طور مثال در بخش متریال ها : چوب پلاست ، چوب ترمو ، چمن مصنوعی ، سنگ رودخانه ای و صد ها متریال فضای باز را می توان نام برد که بسته به شرایط اقلیمی فضا از آن استفاده می شود یا در بخش مصنوعات فضای باز یا همان مبلمان شهری می توان به آلاچیق ، پرگولا ، فلاورباکس  ، استند گل و گیاه ، نیمکت ، سطل و ... اشاره کرد
.

فضای سبز

استفاده از پوشش گیاهی متنوع و بومی به نسبت مکانی که در حال فضا سازی آن هستید اعم از: درختان و درختچه‌های سبز، گیاهان پوششی و پیچشی که به نوعی تزئینی محسوب می‌شوند. استفاده از گل‌های متناسب با فضا که انرژی مثبت را در مکان ایجاد خواهند کرد، استفاده از چمن طبیعی یا چمن مصنوعی که بستگی به طرح قابل اجرا دارد، همگی تاثیر به سزایی در ایجاد فضای سبز خواهند داشت. در ادامه به بررسی برخی از متریال های فضای سبز می پردازیم :
چمن مصنوعی :
در اقلیم های گرم و خشک یا اقلیم های سردسیری تخم چمن یا رشد نمی کند و یا سریع از بین می رود . در این شرایط محصولی جایگزین تحت عنوان چمن مصنوعی توصیه می شود که با توجه به ویژگی های ذاتی خود چه در گرما و چه در سرما می تواند شاداب و سبز باقی بماند .
چوب پلاستیک :
متریال چوب پلاست با خواص ویژه ای که در تولید آن ایجاد شده است به عنوان متریال ویژه فضای باز در بسیاری از پروژه های این حوزه به کار می رود . پلی وود ها ضد آب ، ضد ضربه و کند سوز هستند و به نظر می رسد تمامی نیاز های یک کاربری فضای باز را حل کرده اند .
ترمووود :
ترمووود یا چوب ترمو نوعی چوب اصلاح شده است که ضعف های متریال چوب را برطرف کرده است و مادامی که زیبایی چوب طبیعی را حفظ کرده است از نقاط ضعف آن کاسته است تا بتوان آن را در فضا های باز با خیالی راحت استفاده کرد .

برای اجرای لنداسکیپ به مکانی خاص نیازمندیم ؟


در ابتدا بهتر است پاسخ این سوال را بدهیم تا در ادامه به توضیح آن بپردازیم . پاسخ این سوال منفی است
.

اجرای لنداسکیپ را می توان در هر بخشی از فضا انجام داد و همین ویژگی است که محوطه سازی را تبدیل به قطبی مهم در دنیای معماری کرده است ؛ طیف اجرای لنداسکیپ به قدری وسیع است که انواع پروژه های خرد و کلان را در بر میگیرد. از اجرای لنداسکیپ حیاط کوچک یک خانه تا محطوه سازی یک شهرک بزرگ .جالب است بدانید گسترش محوطه سازی در ایران به قدری پیش رفته است که همچون کشور های پیشرفته پای المان های فضای باز به فضای داخلی نیز باز شده است . به طور مثال گرین وال ها که یکی از المان های فضای سبز بودند و عموما در فضا های خارجی اجرا میشدند ، امروزه یکی از پرطرفدار ترین عنصر های طراحی داخلی هستند .

مبلمان های فضای باز به مثابه سازه های مستقل

مبلمان های فضای باز به طبع متراژ ، کاربری و ویژگی های اقلیمی انتخاب می شوند . مبلمان های فضای باز یا همان مصنوعات فضای باز گستره عظیمی از المان‌ها مانند: آلاچیق ، استند ، آبنما ، نرده ، پرگولا ، فلاورباکس ، نیمکت و … را در بر می گیرد .

تاثیر مسیر های در طراحی محوطه سازی

لنداسکیپ متل قو
همانطور که در مقالات قبل نیز درباره اش گفته ایم ، مسیر عنصری مهم و تاثر گذار در طراحی محوطه سازی است . چرا که دسترسی کاربران در فضا را رقم میزند و مسیر ها تعیین می کنند کاربران در کدام از قسمت از محوطه حضور پیدا کنند
.

کاربرد چوب پلاستیک در محوطه سازی چیست؟

همانطور که پیشتر درباره اش گفتیم ، چوب پلاست از آن دسته محصولاتیست که ویژگی های فوق العاده آن نظیر  ضد آب و آتش بودن ، آن را تبدیل به متریالی اختصاصی و ویژه در فضای باز در لنداسکیپ کرده است . پروفیل های چوب پلاست معاصر به عنوان متریال سبز و دوستدار طبیعت با خواص ویژه خود می تواند انتخابی هوشمندانه برای فضای باز باشد .پلی وود کاربرد های متفاوتی در لنداسکیپ دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم .

کفسازی با استفاده از چوب پلاستیک در لنداسکیپ:
ترکیب چوب و گیاهان همیشه جذاب بوده است اما ضعف چوب در برابر رطوبت ، حرارت و حشرات دامنه ی استفاده از آن را محدود می کند . در این اثنا محصولی تحت عنوان چوب پلاست پا به عرصه متریال های حوزه فضای باز گذاشت تا با خواص و ویژگی های متفاوت از چوب و ظاهری نسبتا مشابه بتواند ترکیب دلنشین و دوست داشتنی چوب و گیاه را پدید آورد .
کفپوش های چوب پلاست با دو نوع نصب پرتابل و دائم می تواند اجرا شود . پروفیل های چوب پلاستیک با شاسی کشی فلزی در کف می تواند به عنوان یک کفسازی چند ده ساله در نظرگرفته شود که در برابر رطوبت ، برف ، تابش آفتاب و تردد های زیاد مقاوم است . تایل های موزائیک چوب پلاست با زیره پلاستیکی به عنوان کفسازی پرتابل استفاده می شود و قابلیت حمل از نقطه ای به نقطه ای را میسر می کند .

مبلمان های فضای باز ساخته شده از چوب پلاستیک:
یکی از اصلی ترین شاخه های کاربرد چوب پلاست طراحی و ساخت مصنوعات فضای باز یا همان مبلمان های فضای باز است . این مبلمان ها با استفاده از پروفیل های چوب پلاست ساخته می شوند و به جهت ویژگی های چوب پلاست که قبل تر به آن پرداختیم به راحتی در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند . شما میتوانید با مراجعه به بخش مصنوعات معاصر انواع مبلمان های فضای باز اعم از فلاورباکس ، نیمکت ، سطل زباله ، خانه حیوانات و ... را مشاهده نمایید.

نرده های چوب پلاست در لنداسکیپ:
نرده های چوبی طرفداران زیادی در حوزه لنداسکیپ دارند اما به جهت ضعف چوب در برابر عواملی مانند رطوبت و حشرات استفاده از چوب پلاست که شباهت زیادی با چوب دارد به شدت توصیه می شود . با توجه به آنچه گفتیم، می‌توانید جهت اجرای پروژه های لنداسکیپ خود با کارشناسان ما در استودیو معاصر تماس حاصل فرمایید تا با استفاده از انواع کامپوزیت های چوب پلاستیک، لنداسکیپ خاص و متفاوتی در فضای مورد نظر شما اجرا نماید.

کاربرد چمن مصنوعی در لنداسکیپ:

چمن مصنوعی متریالی پرطرفدار و جذاب در دنیای معماری منظر است که در سال های اخیر پیشرفت چشم گیری در تولید آن حاصل شده است . هم اکنون از چمن مصنوعی در بخش های مختلف لنداسکیپ از جمله کفپوش چمن مصنوعی ، مسیر ها ، پوشش دیوار چمن مصنوعی و پوشش مبلمان ها استفاده می شود  .

تهیه شده در : تحریریه استودیو معاصر

استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .مقالات مرتبط :
جایگاه معماری منظر در ایران
اهداف لند اسکیپ چیست ؟
 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات
پویا