چوب گردو


چوب های طبیعی به دلیل جلوه گرم و جذابی که دارند و همچنین قابلیت پرداخت ، برش ، خراطی ، سمباده خور بودن و ... طرفداران زیادی را در صنایع مختلف مخصوصا صنعت دکوراسیون داخلی به خود جلب کرده است . البته با توجه به نابودی جنگل ها و منابع طبیعی چوب در سراسر دنیا و بحران های اکوسیستمیک بایستی در استفاده بی رویه از این محصول اجتناب گردد که البته این موضوع باعث گردیده که در سده اخیر این محصول به یک کالای لوکس نزد مصرف کنندگان تبدیل گردد . زیرا با توجه به قیمت رقابتی محصولات مشابه نظیر ام دی اف ، نئوپان ، پی وی سی و ... قیمت بسیار بالاتری دارد .
اما طرفداران چوب مخصوصا در صنعت دکوراسیون داخلی بر این عقیده هستند که حسی طبیعی ای که چوب به خانه می آورد قابل قیاس با محصولات چوبی مصنوعی نمی باشد که در صورتی که مشکلاتی که در ساخت و پردازش چوب دارد را در نظر نگیریم تا حدودی استدلال بجایی می باشد .
چوب درخت گردو از جمله بهترین و مرغوب ترین چوب ها محسوب می شود . این چوب زیر بافت ، صیغل پذیر ، همگن ، رنگ پذیر و به رنگ قهوه ای تیره می باشد که طرح و نقش های زیبایی نیز دارد و همچنین دارای دوام بالایست . وزن مخصوص این چوب در حدود 0/6 تا 0/7 گرم در سانتی متر مکعب می باشد که به آن سختی متوسطی داده است . منظور از سختی میزان مقاومت آن در برابر نفوذ یک جسم خارجی است . بنا بر این میزان سختی یک چوب نسبت عکس با قابلیت کنده کاری و اره خوری آن دارد .
به همین دلیل نیز چوب گردو برای منبت کاری ، خراطی و کنده کاری ، ساخت مجسمه و اشیا دکوری ، ساخت آلات موسیقی و همچنین در دکوراسیون داخلی منزل و ساخت روکش های چوب بسیار پرکاربرد است . این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد و مقاومت مناسبی در برابر فشار ، خمش ، رطوبت و کشش دارد .
شاید در فضاهای امروزی هیچ عنصری مانند چوب ، طبیعت را در ذهن ما جاری نسازد . با وجود اتفاقات بزرگی که در دنیای مصالح رخ داده و در کنار مصالح کاملا نوین ، برخی از مصالح طبیعی از جمله چوب با مصالح مصنوعی شبه خودشان جایگزین شده اند ، اما هنوز هم چوب های طبیعی جایگاه ویژه و ارزنده ی خود را به خصوص در طراحی داخلی حفظ کرده اند .
چوب گردو به علت قدمت زیادش گزینه ای با ارزش برای مبلمان سنتی و جزییات چوبی معماری است . اکنون که این چوب حیات دوباره ای یافته ، انتخاب آن ظاهری مدرن در فضاهای داخلی خانه ایجاد می کند .
در حال حاضر چوب گردو بهترین چوب در بازار است که رنگ طبیعی نسبتا تیره ای دارد . قیمت چوب گردو به نسبت چوب های دیگر گرانتر است . یکی دیگر از چوب های معمول در بازار چوب راش است . چوب درخت راش درجه سختی مناسبی دارد و بافت همگن باعث شده در مبلمان و دکوراسیون منزل کاربرد زیادی داشته باشد .
وزن مخصوص چوب درون گردو (چوب درون آن) در حدود 60% تا 75/0 گرم بر سانتی­متر مکعب می­باشد ، یعنی در حد متوسط است .
در نقاط مختلف و پیشرفته­ ی صنعتی جهان چوب گردو را در درجه­ ي اول به منظور روکش­ سازی و نماسازی (با روش تراش­زنی) به کار می­برند .
روکش ­های گردو برای روکش­ کردن و نماسازی در ساختمان­ ها ، دکوراسیون­ های داخلی ، ساخت رویه­ی میز، رویه­ی تخته­ه ای خرده چوب و نئوپان ، رویه­ ی تخته­ ای ست (تخته لامله)، رویه قفسه­ ها و کمدها و بوفه ­ها، رویه­ ی مبل­های بسیار باارزش ، رویه­ی چوب پرده­ ها، روکش اطاق­های اتومبیل و واگن­ های راه ­آهن، روکش پروفیل­ های مختلف چوبی ، رویه ­ی تخته ­ی لايی­ ها و غیره به کار می­رود .
در روی چوب گردو گاهی غده ­ها و گره ­های بزرگ و کوچکی از مجموع گره­ های کوچک به وجود می­آید که به اصطلاح بروسن یا لپ نامیده می­شود و برش آن­ها نقش و نگار زیبا به وجود میاورد که ارزش فراوانی در صنایع تزئیناتی چوب و دکوراسیون دارد . این قسمت از چوب گردو به قدری گرانبهاست که حتی کیلويی خرید و فروش مي­شود .
گاهی هم برای بدست آوردن نقش و نگار زیبا و بازار پسند ، گردنبندهای گردو را به شکل مخروطی (عین تراشیدن مداد) تراش کرده و روکش­های گرد برای کاربرد ساخت رویه میز و غیره بدست می­آورند .
یکی دیگر از مصارف عمده چوب گردو تهیه­ فرش­ های چوبی (پارکت چوب گردو) است که در اروپا و در ایران بسیار متداول است  . به ویژه به صورت پارکت موزايیک از آن استفاده میشود .

نکات پایه ای درباره چوب گردو :
در حالی که چندین نوع درخت گردو وجود دارد ، ولی گردوی سیاه گونه ای است که در خانه ها بیشتر استفاده می شود . غلظت رنگ قهوه ای در آن ها متفاوت است و ممکن است قالبی قرمز، بنفش یا خاکستری داشته باشند. گردوی سیاه معمولا یک الگوی رگه ای تقریبا مستقیم دارد و به دلیل استحکام قابل اعتمادش شناخته شده است.
پایداری و دوام چوب گردو :
برای تعیین میزان پایداری ، باید مقاومت چوب را در برابر ضربه و فرورفتگی سنجید . چوب ها از ترد ترین تا سخت ترین درجه بندی می شوند . برای مثال ترمووود ، مقاوم ترین چوب برای محوطه و نمای ساختمان است . گردوی سیاه تا حدودی سخت است اندکی کمتر از افرای قندی و بلوط سفید .
مقاومت چوب گردو در برابر اشعه UV :
در حالی که بسیاری از چوب ها مثلا چوب افرا در طول زمان زنگار تولید می کنند ، چوب گردو با گذشت زمان روشن تر می شود . چوب گردو در برابر اشعه ی UV پایدار نیست و حتی با وجود پوشش ، هم چنان در گذر زمان روشن می شود .

انواع چوب گردو :
شاید نام گردوی انگلیسی را شنیده باشید ، اما این گونه در اصل برای تولید گردو یا به عنوان درخت تزیینی در فضای سبز پرورانده می شود .
گردوی سفید گونه ای با رنگ قهوه ای روشن و تا حدودی مانند چوب صنوبر یا توسکا دارای چوبی بسیار ترد است و از نظر تجاری بادوام نیست.
گردوی کلرو (Claro walnut ) یک چوب گردوی نفیس رنگارنگ است که بعد از برداشت معمولا به جای خشک کردن در کوره ، در معرض هوا خشک می شود تا نوارهای رنگی زیبای آن حفظ شود .
غیر گردویی ها : بعضی از چوب های گردو مانند گردوی برزیلی ، گردوی واقعی نیستند و از دسته ی متفاوتی اند . چوب های دیگری که گردوی واقعی نیستند ، گردو های افریقایی ، کارائیب و پاتاگونیایی هستند .
اکنون چوب گردو  حیات دوباره ای یافته ، انتخاب آن ظاهری مدرن در فضاهای داخلی خانه ایجاد می کند .

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات