گواهی LEED چیست ؟

تاریخچه گواهینامه LEED

در سال 1993 انجمن ساختمان سبز ایالات متحده تحت نظر کمیته محیط زیست انستیتو معماری آمریکا تشکیل شد این انجمن برای مدیریت و سنجش ساختمان‌های پایدار نیازمند یک ابزار بود. آنچه که امروز به نام گواهینامه لید شناخته می‌شود همان ابزار است. در سال 1998 اولین ویرایش گواهینامه لید برای ارزیابی ساختمان‌های سبز مورد استفاده قرار گرفته طی سالیان گذشته بارها این گواهینامه ویرایش شده است.

مفهوم لغوی LEED

LEED مخفف Leadership in Energy and Environmental Design است که به فارسی می‌توان آن را مصرف بهینه انژی و طراحی زیست‌ محیطی ترجمه کرد و آن گواهینامه‌ای است که برای خانه‌های به اصطلاح سبز داده می‌شود و دارای درجه و کیفیت مختلفی است.
 

چگونه ساختمانی گواهی LEED  دریافت می کند ؟

زمانی که یک ساختمان نشان LEED  را دریافت می کند ، به این معناست که این ساختمان کیفیت های محیط زیستی و دستاوردهای سبز را داراست . LEED  به وجود آمد تا به عنوان شاخصه ای برای رتبه بندی ساختمانهای سبز دنیا مورد استفاده قرار گیرد. گواهی LEED مستقل از ساختمان یا ویژگیهای سبز همسایگی ساختمان ، کیفیت طراحی و ساخت و ساز، چگونگی انجام عملیات تعمیر و نگهداری از منابع کارآمد، نمایش سطح بالا در حوزه سلامت و مقرون به صرفه بودن را تصدیق می کند. در عمل ، گواهی  LEED در جزء به کاربران ساختمان و در کل به تمامی انسان های ساکن کره زمین منفعت می رساند .

چرا از LEED استفاده کنیم؟

گواهی LEED به معنای سلامتی بیشتر ، فضاهای سودمند بیشتر ، استرس کاهش کم تر در محیط و ساختمانهایی با منابع کارآمد، پس انداز ارزش افزوده ساختمان ، نرخ اجاره بالاتر و کاهش هزینه های نگهداری است. ساختمانهای دارای گواهی LEED از سال ۲۰۱۸ به طور مستقیم ۲۹.۸ بیلیون دلار به تولید ناخالص داخلی ایالت متحده امریکا کمک کرده است .
پروژه های
LEED موظف به بازگرداندن بیش از ۸۰ میلیون تن ضایعات زباله ها هستند. در مقایسه با میانگین یک ساختمان تجاری، ساختمانهای دارای گواهینامه طلایی LEED در نمونه کارهای مدیریت خدمات عمومی چهار برابر انرژی کمتر مصرف می کنند و ۳۴ درصد کمتر گاز گلخانه ای تولید می کنند.

مزایای ساختمانهای داری گواهی LEED

ایجاد یک فضای رقابتی سالم:   61 درصد روسای شرکتهای بزرگ بر این باورند که معماری پایدار منجر به تمایز بازار و بهبود عملکرد مالی و ایجاد فضای رقابتی برای گسترش هر چه بیشتر ساختمان های سبز می شود.
حرکت به سوی کارکنان و ساکنان شادتر : ساختمانهایی با گواهی LEED افزایش نرخ استخدام (جذب) و افزایش بهره وری برای کارمندان را نشان می دهند. ۲.۵ میلیون کارمند در حال حاضر کیفیت فضای داخلی بهتری را در ساختمانهای دارای گواهی LEED تجربه می کنند.
جذب مستاجران: مستاجران امروزه به دنبال مزایایی هستند که گواهی فضاهای LEED پیشنهاد می کند. فضای جدید اداری کلاس A موجب افزایش نرخ اجاره برای ساختمانهای سبز تا ۲۰% بیشتر از میانگین شده است.
صرفه جویی در انرژی و منابع به عنوان عامل کاهش دهنده هزینه ها : از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، برآورد می شود با ساخت ساختمانهای با گواهی LEED به اندازه ۱.۲ بیلیون دلار در مصرف انرژی، ۱۴۹.۵ میلیون دلار در مصرف آب، ۷۱۵.۳ میلیون دلار درهزینه های تعمیر و نگهداری و ۵۴.۲ میلیون دلار در تولید ضایعات صرفه جویی خواهد شد.
مقرون به صرفه: مطالعه بر روی حسابهای درآمدی ساختمانهای دارای گواهی LEED در مقایسه دیگر ساختمانها در ۵۶۲ شعبه بانک PNC نشان داد که آنها با امکانات مشابه، افزایش درآمدی معادل ۳۰۳۲۰۰۰ دلار بیشتر در سال را داشته اند.
مزایای تبلیغاتی : شرکتAdobe   در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که ۳ گواهی LEED به خاطر برجهای نظارتی خود دریافت کرده است. با این کار نه تنها تبلیغی بزرگ انجام داد بلکه نشان داد که بازگشت سرمایه خالص ۲۰ درصدی از سرمایه گذاری اولیه خود را به دست آورده است.
افزایش زمان اجارهمطالعه اخیر بازار سن دیگو نشان داد که میزان فرصتهای شغلی کلی در ساختمانهای سبز ۴ درصد کمتر از ساختمانهای غیر سبز بوده و ساکنین ساختمانهای دارنده گواهیLEED  بیشتر اجاره نامه های خود را تمدید می کنند.
بهینه سازی سلامت: گواهی LEED با وارد کردن ویژگیهای خوبی مانند هوای پاک و دسترسی به نور روز به داخل ساختمان و بازداشتن ویژگیهای بد مانند مواد شیمیایی یافت شده در رنگها، پوششها و … در بیرون آن، در معیارهای خود، فضاهای سالمتری را برای ساکنین ایجاد می کند.
جهانی  بودن LEED: بیش از ۷۹ هزار پروژه در حال گذراندن مراحل بررسی گواهی در ۱۶۰ کشور هستند. شورای ساختمان سازی سبز ایالات متحده تخمین زده است که نزدیک به ۵ میلیون انسان هر روزه یک ساختمان دارای گواهی LEED را تجربه می کنند. بیشتر ساختمانهای شناخته شده در دنیا، گواهی LEED را کسب کرده اند. سازمان صادر کننده این گواهی، برای ارائه سیستمی قابل اجرا در سطوح جهانی، منطقه ای و محلی با افراد حرفه ای در صنعت ساختمان سازی در سراسر دنیا کار می کند. این بدین معنی است که گواهی LEED در هر مکانی دارای کارایی است.
معتبر بودن LEED: ساختمانهای دارای گواهی LEED، با ماجراهای تلاشهای زیست محیطی مردم پیوند خورده اند. به همین دلیل است که اعتبار حرفه ای LEED در جنبش ساختمانهای سبز بسیار بالا است. این گواهی دارای اجتماعی بیش از ۲۰۱۰۰۰ نفر است که به عنوان همکار LEED فعالیت می کنند. همکار LEED به افراد بسیار ماهر با حداقل ۱۰ سال تجربه حرفه ای در صنعت ساختمانهای سبز اطلاق می شود.
LEED
در حال به جلو راندن صنعت ساختمان سبز و پیشرفته کردن آن است و در یک روند شفاف و مبتنی بر نظارت اجتماعی ایجاد شده است که مبتنی بر جمع آوری نظرات عمومی و تایید اعضای شورای ساختمان سازی سبز در ایالات است. LEED تضمین می کند که کارفرمایان می توانند از ساختمانهای سبز مطالبات بیشتری مانند ایجاد تجربیات سالم، حفاظت از منابع با ارزش و با بهره پایین را داشته باشند.

LEED چگونه کار می کند؟

پروژه های LEED امتیازاتی را در طول ۹ حوزه اساسی که به جنبه های کلیدی ساختمانهای سبز اشاره می کنند، کسب می کنند. این حوزه ها عبارتند از:

 • فرآیند یکپارچه
 • محل سکونت و حمل و نقل
 • سایتهای پایدار
 • بهره وری آب
 • انرژی و جو حاکم
 • مواد و منابع
 • کیفیت محیط داخلی
 • نوآوری
 • اولویت منطقه ای

http://landscaper.ir/wp-content/uploads/2017/01/LEED.jpg

یک پروژه بر اساس امتیازات کسب شده یکی از ۴ رتبه بندی LEED (پلاتین، طلا، نقره و گواهی شده) را کسب می کند.

سیستمهای رتبه بندی LEED

LEED برای همه ساختمانها در هر مرحله از پیشرفت، از ساخت و سازهای جدید گرفته تا ساختمانهای موجود یا همه کاربریهای ساختمان از خانه، بیمارستان تا دفاتر مرکزی شرکتها را در بر می گیرد. رتبه بندی ساختمانها بر اساس موارد زیر متغیر است:

 • طراحی + ساخت ساختمان
 • طراحی داخلی+ ساخت ساختمان
 • عملیات ساخت و ساز + تعمیر و نگهداری ساختمان
 • توسعه همسایگی

ورود یک پروژه به فرآیند صدور گواهی LEED به معنای به چالش کشیدن تیم طراحی و اجرای پروژه بوده و به نوعی الهام بخش آنها برای یافتن راه حلهایی برای مشکلات پیش رو خواهد بود.

منابع : 
سایت معتبر  کمیته محیط زیست انستیتو معماری آمریکا

سایت معتبر جستار هایی بر منظر ، معماری ، شهرسازی

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات