روف گاردن متمرکز یا متراکم

در ابتدا لازم است بدانید روف گاردن یا باغ بام چیست ؟ که با مراجعه به مقالات پیشین اطلاعات کاملی در این مورد به دست خواهید آورد ، اگر فرض را بر این قرار دهیم که شناخت نسبتا خوبی از روف گاردن دارید ، لازم است انواع روف گاردن ها و تکنیک های اجرایی آن هارا نیز بدانید تا در صورت لزوم انتخابی حرفه ای داشته باشید . انواع روف گاردن شامل گسترده ، متمرکز ، مدولار و پرتابل است که در این مقاله به روف گاردن متمرکز یا متراکم می پردازیم .

پیشنهاد معاصری : روف گاردن و انرژی خورشیدی

روف گاردن متمرکز که به اسم باغ بام نیز معروف است ، زیبا ترین نوع بام باغ ها طلقی میشود اما با توجه به وزن زیاد پیش از آن بایستی از مقاومت ساختمان اطمینان حاصل کرد.
روف گاردن متمرکز یا متراکم ”Intensive Roof”  معمولا همانند محوطه های روی سطح زمین یا همان لند اسکیپ ها طراحی میشوند. در این نوع روف گاردن آلاچیق ، نیمکت ، رواق ، مسیر های متعدد ، زمین های بازی یا حتی استخرها به عنوان اجزای اضافی به بام اضافه شده و پوشش گیاهی شامل درختان، درختچه ها و بوته ها و در کل گیاهان مناسب روف گاردن است که بعضا قابلیت کشت روی سطح زمین را نیز دارند. از این رو نیازمند نگهداری، آبیاری و سایر مراقبت های مرسوم فضاهای سبز بوده و به دلیل وزن سنگین تر، یا باید روی بام هایی بنا شوند که ساختمان آنها ظرفیت بار بیشتری دارند و یا سازه ساختمان، از قابلیت تقویت برای تطبیق بار اضافی برخوردار است.

پیشنهاد معاصری : چوب پلاست و هشت ویژگی که از آن بی خبرید 

عمق بستر کاشت بام های متمرکز، از ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر متغیر است و در حالت اشباع با آب، باری حدود ۲۹۰ تا ۹۷۰ کیلوگرم بر مترمربع به وزن بام اضافه می کنند. به دلیل بار وزنی قابل توجه این نوع بام ها، طراحی سازه های بام از اهمیت ویژه ای برخوردار و به همان نسبت نیز پرهزینه ­تر می­باشد. بهترین گزینه برای این نوع بام سبز، احداث آن روی ساختمان های جدید و در نظر گرفتن بار اضافی بام در طراحی و محاسبات سازه اولیه ساختمان است. برای اطمینان از آنکه ساختمان مورد نظر قابلیت اجرای روف گاردن متمرکز را دارد یا خیر میتوان ضوابط احداث روف گاردن را بسته به شهر مورد نظر مطالعه کرد .

استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

نمونه ی روف گاردن های اجرا شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
نمونه ی روف گاردن های طراحی شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
جهت مشاهده ی کلیپ آلاچیق های اجرا شده کلیک کنید : گالری ویدیو ها .

مقالات مرتبط :
تراس گاردن چیست ؟
روف گاردن مدولار چیست ؟
تفاوت روف گاردن و بام سبز

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات