ناز ژاپنی

با سلانم و درود دوباره خدمت همراهان همیشگی استودیو معاصر ،
در گیاه شناسی هفته ی گذشته به معرفی کلی گیاهان مناسب روف گاردن و دسته بندی آن پرداختیم در این مقاله به معرفی گل ناز ژاپنی که گیاهی پوشاننده خاک است میپردازیم .
یک گیاه گلدار در خانواده بومی آرژانتین ، جنوب برزیل و اروگوئه است. همچنین در جنوب آسیا دیده می شود و به طور گسترده ای در بسیاری از مناطق بالکان گسترش یافته است. در بنگلادش نیز موجود است و با نام گل زمان ، به این دلیل که گل تا به یک زمان خاص به شکوفه میرسد نام گذاری شده است. این گیاه در ابتدا کوچک است ، اما با رشد سریع سالانه به ۳۰ سانتی متر بلندی میرسد، هر چند که معمولا کمتر از این است.
با این حال اگر به درستی کشت شود به راحتی می تواند به این ارتفاع برسد. برگ های آن ضخیم و گوشتی ، تا ۲.۵ سانتی متر ، مرتب و متناوب در خوشه های کوچک است. گل ها با قطر ۲.۵ تا ۳ سانتی متر با پنج گلبرگ به رنگهای متغیر قرمز ، نارنجی ، صورتی ، سفید و زرد است. گل ناز دارای ارقام متعدد میباشد و بعضاً دارای گل هایی با دو گلبرگ اضافی میباشند و در رنگ بسیار تنوع دارند. گل ناز به طور گسترده در آب و هوای معتدل به عنوان یک گیاه زینتی پرورش داده میشود. گل ناز یکی از مهمترین گلهایی است که در باغهای قدیمی کشت می ‌شد و معمولاً برای کاشت آن محل خاصی را در نظر می گرفتند. بذر آن بسیار ریز است. کشت آن بوسیله بذر انجام می شود و شبیه به چمن کاری است. این گیاه را در پارکها، باغهای صخره ای، چمن کاریها، میادین و بولوارها برای تزیین، رایج است.این گیاه نیاز به نور خورشید کافی و خاک به خوبی زهکشی شده دارد. نگهداری و پرورش آن بسیار آسان است. این گیاه می تواند در میان سنگ های کنار جاده و یا پیاده رو رشد کند.

 نور:  نیازبه نور مستقیم و محیط روشن به مدت ۶ تا ۸ ساعت در روز دارد.
دما:  حداقل تا ۲ درجه سانتیگراد را تحمل میکند .
آبیاری:   نیازی به آبیاری زیاد ندارد، آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه ها میشود. بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک کاملا خشک شود.
تغذیه:مصرف کود یک یا دو مرتبه در طی فصل رشد (بهار )
خاک مناسب:  خاک این گیاهان باید از زهکش خوبی برخوردار باشد تا بتواند باقیمانده آب ناشی از آبیاری را به خوبی از خود عبور دهد و خیس باقی نماند. مخلوط خاکی که برای کاکتوسها استفاده می شود برای این گیاه نیز مناسب است 
 تعویض گلدان :سن گیاه و حجم ریشه و ساقه معرف زمان تعویض گلدان است.
 تکثیر: از طریق کشت بذر و نیز از قلمه های تهیه شده از انتهای ساقه گیاه برای تکثیر آن استفاده می شود.

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات