گابیون و هر آنچه لازم است درباره اش بدانیم

 گابیون ها سازه هایی هستند که با استفاده از توری های فلزی ساخته میشوند و به وسیله مصالح مختلف مانند : قلوه سنگ ، سنگ های شکسته ، تکه های چوب و ... به روش خشکه چینی پر می شوند . گابیون ها می توانند در ابعاد بزرگ و کوچک ساخته شوند و در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند به طور مثال از گابیون ها با ابعاد بزرگ می توان در سد سازی ، مهار دیواره های سنگی ، پوشش کف آبراهه ها و ... و از گابیون با ابعاد های کوچک تر در ساختمان سازی ، مبلمان های شهری و ... استفاده کرد .
توری های گابیون بسته به کاربرد آن قابل تغییر است . توری ها دارای دو مشخصه سایز مفتول و سایز چشمه توری هستند که عموما جنس مفتول از گالوانیزه گرم و قطر آن از 5/2 میلی متر تا 5 میلی متر متغیر است .
پرکننده هایی که در گابیون استفاده می شود می تواند بسته به نوع استفاده آن متغیر باشد . که چند نمونه از آن را در تصاویر زیر برایتان جمع آوری کرده ایم .


1)گابیون با پر کننده قلوه سنگ


2) گابیون با پر کننده سنگ های شکسته3) گابیون با پرکننده تکه های چوب4) گابیون با پر کننده قطعات فلزی

کاربرد های گابیون

1) مبلمان شهری و معماری منظر : گابیون ها علاوه بر کاربرد های عمرانی و ساختمانی ، به عنوان المانی ترکیبی در لند اسکیپ ها و مبلمان های شهری نیز جایگاه خود را پیدا کرده است . ترکیب گابیون با بتن اکسپوز ، چوب پلاست و چوب ترمو (ترمووود) به عنوان ترکیبی مدرن و خلاقانه نظر بسیاری از معماران و متخصصان این عرصه را جلب کرده . حال شاید بپرسید از گابیون ها چه استفاده تزئینی می توان کرد ؟ با استودیو معاصر همراه باشید تا به شرح هر یک بپردازیم :

استفاده از گابیون برای دیزاین مسیر ها


 دیوار های تزئینی


آبنما


باربیکیونیمکت


آلاچیق


فلاورباکس


ستون


حصار


پله


2) گابیون در سازه های عمرانی : کاربرد اصلی و دلیل پیدایش گابیون، سد ها ی وزنی می باشند. این نوع سازه به دلیل داشتن وزن زیاد به عنوان سد وزنی در برابر ریزش خاک در پروژه های عمرانی و راه سازی استفاده می شود. در توضیح ساختار این نوع سد می توان گفت که وزن دیواره ی گابیونی پر شده از سنگ به عنوان سد یا دیوار حائل، چند برابر فشار حاصل از وزن خاک پشت آن می باشد و خاک موجود، امکان آسیب زدن به سد را ندارد.
بیشترین استفاده از این نوع سد در پروژه هایی می باشد که حفر پی و بتن ریزی  به راحتی میسر نبوده و درمنطقه سنگ به وفور یافت شود. در ساخت این نوع گابیون برای افزایش مقاومت آن، اصولا باید از فنس های بافته شده و غیر جوشی استفاده شود. مفتول مورد استفاده در سازه، مفتول گالوانیزه می باشد.3) ساختمان سازی و نما : همچنین گابیون ها در ساخت ساختمان ها نیز کاربرد داشته و برخی از این نوع ساختمان ها تماماً بر اساس گابیون ساخته شده و به طور کامل بار ساختمان را بر دوش می کشند. گابیون ها امروزه برای تزیین و زیبایی در نمای خارجی ساختمان ها نیز کاربرد داشته و خصوصاً در مراکز تجاری از دیوارهای گابیونی استفاده می شود.


مقالات مرتبط :
روف گاردن گسترده چیست ؟
روف گاردن متمرکز چیست ؟
تفاوت روف گاردن و بام سبز

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات
فرامرز