پتوس

کمتر کسی را دیده ایم که از دیدن و پرورش گیاهان در منزل یا محل کار خود لذت نبرد و علاقه ای به دانستن چگونگی رشد و نمو گیاهان نداشته باشد پوتوس یا پتوس یا لوکژ از خانواده گل‌ شیپوریان است واین گیاه را در گلخانه‌های گرم نگهداری و تکثیر می‌کنند. پوتوس از گیاهان آپارتمانی بالارونده و پیچکی می باشند و شاخه های آویزان آنها تا حدود 5 متر هم میرسد.و ارزش تزیینی آن ها به علت رنگ ابلق برگ ها که ترکیبی از سبز و زرد پررنگ می باشد.
پوتوس هم جذاب است و هم بسیار مقاوم و برای راحت بودن رشدش شهرت دارد. با اینکه مراقبت کردن از پوتوس آسان است، اما همانند همه گیاهان ، نیاز به نور، آب و گردش هوای مناسب برایرشدش دارد.آن ها بومی جنگل های جزایر سولومون هستند و قادر به سازگاری با گستره وسیعی از شرایط خارج از زیستگاه طبیعی مناطق گرمسیری خود می باشند.پوتوس ها رطوبت کم محیط را تحمل میکنند و تکثیر بالایی دارند . گیاه پوتوس نه تنها می تواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه رتبه بالایی را در لیست گیاهانی دارد که به تصفیه هوا کمک می کنند.
از انواع پوتوس میتوان به ملکه مرمر ، پوتوس طلایی و پوتوس جید اشاره کرد.

انواع پتوس را بشناسید

1) پتوس طلایی : رایج ترین نوع پتوس که در فروشگاه های گل و گیاه یافت می شود و علاقه مندان بسیاری دارد ، پتوس طلایی است . پتوس طلایی یکی از انواع پتوس است که به سبب رگه های زرد رنگ روشنش بر روی برگ هایش به آن پتوس طلایی می گویند . 


2) پتوس جید : این نوع از پتوس گیاهی با برگ های سبز یک دست است که مورد توجه بسیاری از دوستداران گل و گیاه واقع شده است .3) پتوس نئونی : یکی از انواع پتوس با رنگ عجیب و دوست داشتنی ، پتوس نئونی است . نکاتی برای نگهداری از گیاه پتوس

نور : برای نگهداری این گیاه نیاز به نور مسقیم نیست زیرا باعث آسیب به گیاه میشود، آفتاب سوختگی بصورت تاول بر روی برگ ها خودش را نشان میدهد. البته نژاد های ابلق در مقابل سایه تنوع رنگی خود را از دست میدهند، به طور کلی نور مناسب این گیاه نیم سایه است.
دما : دمای مناسب در زمستان 16 و در تابستان 23 است.
آبیاری : این گیاه را میتوان هم در خاک نگهداری کرد هم در گلدان فقط باید توجه داشت که آبیاری زیاد ریشه ها را میپوساند پس اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری مجدد کنید.
خاک : خاک مناسب برای این گیاه هم خاک هلندی ،ماسه و خاک برگ پیشنهاد میشود.
رطوبت : رطوبت خانه برای این گیاه مناسب است.
تغذیه : برای رشد و تکثیر سریع تر این گیاه ، می توانید هر دو هفته یک بار آن را با 3 گرم در لیتر کود محلول در آب تغذیه کنید
نگهداری از برگ : برای تمیز کردن برگ های پوتوس می توانید از یک پارچه معمولی و یا اسفنج معمولی استفاده کنید، توجه داشته باشید که حتما این کار را به آرامش هر چه بیشتر انجام دهید تا به برگ ها آسیبی وارد نشود.

تهیه شده در : استودیو معاصر


مقالات مرتبط : 
لیزوماکیا ، زیبایی گیاهان خزنده 
چمن یال اسبی چیست ؟
گیاهان آپارتمانی سمی را بشناسید 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات