سانسوریا

 

حضور گل و گیاه در محیط پیرامون چه در محل کار یا در خانه باعث ایجاد انرژی مثبت و روحیه در انسان میشود.از بهترین و پرطاقت ترین  گیاهان مقاوم برای نگهداری در منزل که میتوان گفت تقریبا هیچوقت خراب نمیشود و نگهداری از آن ساده و به صرفه بوده میتوان به گیاه سانسوریا اشاره کرد.

این گیاه با نام های گیاه شمشیری و نیزه ای نیز شناخته میشود. این گیاه همیشه سبز به سایه و خشکی مقاوم است ، بنابراین برای نگهداری در محیط های اداری ، کارخانه ها و بانک ها و در محل هایی که در تابش مستقیم نور نیست بسیار مناسب است.

از خواص دیگر گیاه سانسوریا ، تصفیه و پاکسازی هوای محیط است.این گیاه میتواند سموم و گاز های آلوده ی موجود در هوا را تصفیه کند.از این رو بسیاری از کارشناسان توصیه میکنند که این گیاه در اتاق خواب نگهداری شود.

تکثیر سانسوریا

- برگ ها را به قطعات پنج تا هفت سانتی برش میدهیم و اجازه میدهیم که محل برش ها خشک شود.

- بعد از خشک شدن قلمه ها و استراحت دادن به آنها ، قلمه ها را در محلی مناسب بکارید.

- بعد دو تا سه هفته ریشه زایی میکنند (بسته به دما و خاک و رطوبت این زمان متغیر است.)

- بعد از جوانه زنی قلمه های گیاه آن ها را جدا میکنیم.

- جوانه های حاصل را در گلدانی جدید میکاریم.

نیازها

کود:کود مورد نیاز گیاه را میتوان به میزان سه گرم در لیتر، هفته ای یکبار و در بازه ی زمانی فروردین تا مهر ماه به گیاه داد.

نور:این گیاه به سایه مقاوم و قادر به زندگی است ولی نور کامل بهترین شرایط برای رشد این گیاه را فراهم میکند. اما این گیاه تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمیکند.

دما:مطلوب دمای این گیاه در زمستان شانزده و در تابستان بیست و چهار درجه سانتی گراد است اما قادر به تحمل دما تا ده درجه سانتی گراد نیز هست . این گیاه نسبت به سرما حساس است و سرمای شدید را نمیتواند تحمل کند و دچار یخ زدگی میشود.

آبیاری: سانسوریا به علت داشتن ساقه های گوشتی و آبدار نیاز به آبدهی زیاد ندارد پس بهتر است از انجام دادن این کار به صورت بیش از حد خودداری کنید. در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان ده الی دو هفته یکبار انجام شود. در ضمن از آبپاشی و غبار پاشی روی ساقه های گیاه خودداری کنید.

خاک:خاک مناسب برای استفاده ی این گیاه خاک لوم و سنگین است که ترکیبی از شن ، ماسه ، رس و موادآلی یا همون برگ پوسیده و کود آلی پوسیده است البته به میزان کم.علت استفاده از خاک سنگین برای این گیاه آن است که این گیاه در خاک سنگین بسیار سریع تر و مطلوبتر جوانه میزند و پا جوش میشود.

 

 

 

 

 

 

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات