روف گاردن مدولار چیست ؟

در ابتدا لازم است بدانید روف‌گاردن یا باغ بام چیست؟ که با مراجعه به مقالات پیشین اطلاعات کاملی در این مورد به دست خواهید آورد، اگر فرض را بر این قرار دهیم که شناخت نسبتاً خوبی از روف‌گاردن دارید، لازم است انواع بام باغ‌ها و تکنیک‌های اجرایی آن‌ها را نیز بدانید تا در صورت لزوم انتخابی حرفه‌ای داشته باشید. انواع روف‌گاردن شامل گسترده، متمرکز، مدولار و پرتابل است که در این مقاله به روف‌گاردن مدولار می‌پردازیم.
باغ بام یا روف‌گاردن مدولار یکی از انواع باغ بام است که محیط کشت طبیعی گیاهان در فلاور باکس های موجود تعبیه شده است .فلاور باکس ها دارای دو لایه درونی و بیرونی هستند که لایه بیرونی  با استفاده از متریال هایی نظیر چوب پلاست و ترمووود ساخته میشود که هر یک بسته به نوع پروژه مزایای خود را دارد .
برای لایه درونی فلاورباکس از جنس ورق گالوانیزه با رنگ پودری که مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارد استفاده می‌شود. همچنین داخل فلاورباکس‌ها لایه‌های فیلترینگ و زهکشی تعبیه شده است. باتوجه‌به لایه فیلترینگ و زهکشی، آب خروجی از منافذ تعبیه شده در فلاور باکس، آب تمیز و فاقد مواد افزودنی است که باتوجه‌به شیب بندی بام به سمت کف‌شورها هدایت می‌شوند، همین سادگی در اجرای بام باغ‌های مدولار و صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به تجهیزات و تأسیسات محبوبیت این نوع اجرای روف‌گاردن را چندبرابر کرده است. حال بد نیست چند مورد از مزایای روف‌گاردن مدولار را با هم بدانیم:

صرفه جویی در هزینه اجرا روف‌گاردن مدولار

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، روف‌گاردن‌های مدولار باتوجه‌به نداشتن هزینه تجهیزات و تأسیسات مخصوص و استفاده از فلاور باکس نسبت به سایر روف‌گاردن‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. در این نوع از اجرا می‌توان با تأمین فلاورباکس‌های مخصوص و چیدمان صحیح آن یک باغ بام زیبا و کم‌هزینه را پدید آورد . 

امکان جا به جایی عناصر در روف‌گاردن مدولار

اگر خاطرتان باشد زمانی که از روف‌گاردن‌های گسترده و متمرکز حرف میزدیم اشاره ی موکدی بر این امر داشتیم که تغییر کاربری این نوع از روف‌گاردن ها کاری بسیار سخت است چرا که تمامی پوشش‌های گیاهی در بستر خاک کاشته می‌شوند و انواع مبلمان فضای باز بسته به همان پوشش گیاهی چیدمان می‌شوند. اما نکته قابل‌توجه راجع به روف‌گاردن مدولار قابلیت جابه‌جایی فلاورباکس‌هاست چرا که پوشش گیاهی به‌جای بستر خاک در بستر فلاورباکس شکل می‌گیرد.

کاهش خطای انسانی در اجرا روف‌گاردن مدولار

در اجرای روف‌گاردن گسترده و متمرکز در صورت وجود خطای انسانی، عواقب آن صدمات جدی ای به بام و ساختمان وارد می‌کند و جبران آن علاوه بر هزینه مجدد باعث ازبین‌رفتن حجم انبوهی از پوشش گیاهی می‌شود. اما روف‌گاردن‌های مدولار به جهت شکل‌گیری پوشش‌های گیاهی در فلاور باکس‌ها خطای انسانی را کاهش داده و در صورت مشکل می‌توان با هزینه‌ای ناچیز فلاورباکس را تعمیر و یا جایگزین کرد.  
نکته مهم در مورد روف‌گاردن‌های مدولار این است که زیبایی باغ بام متمرکز و گسترده غیرقابل‌انکار است اما باید توجه داشت استفاده از نیروهای خلاق و متخصص می‌تواند روف‌گاردنی متفاوت را برایتان به ارمغان آورد.

شما نیز اگر علاقه مند به این نوع از روف‌گاردن شده اید کافیست با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید تا طی یک بازدید حضوری و بررسی کیفیت بام شما نوع اجرای مناسب را برایتان برآورد کنند .


استودیو معاصر با به کارگیر مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه معماری منظر و انجام تعداد کثیری از پروژه های مربوط به این حوزه ، آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات مربوط به باغ بام ، بام سبز ، لند اسکیپ و مصنوعات فضای باز است ، در صورت تمایل میتوانید از طریق تماس با ما با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید .

نمونه ی روف گاردن های اجرا شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
نمونه ی روف گاردن های طراحی شده ی استودیو معاصر را در اینجا مشاهده فرمایید.
جهت مشاهده ی کلیپ آلاچیق های اجرا شده کلیک کنید : گالری ویدیو ها .


مقالات مرتبط :
تراس گاردن چیست ؟
روف گاردن گسترده چیست ؟
تفاوت روف گاردن و بام سبز

با نظرات خود با همراه شوید

مجموع امتیازات