مقالات

مجموعه مقالات استودیو معاصر، شامل چند گروه از مقالات حوزه عمومی خصوصی معماری و معماری منظر است . این مجموعه مقالات با هدف افزایش دانش عمومی در زمینه طراحی، دیزاین، اجرا و ساخت ، متریال ها، معماری و نوشته شده است .   

لشگر روم به هرجا می رسید، شهری میساخت و شیوه معماری اش را هم به انجا میبرد. مصالح و مواد بومی می شد، اما عناصر معماری بی تغیر می ماند و ...

رومیان با استفاده از ستون های مستقل به عنوان تقویت کننده، قوس های سنگی را توسعه دادند. قوس ها معمولا برای نگهداری دیوار های بزرگ و شالوده ساختمان استفاده می شدند...

کاخ کنوسوس با دیوار نگاره هایی از مراسم مذهبی و ورزش ها (ساخته شده در حدود هزار و چهارصد تا هزار هفتصد پیش از میلاد ) واقع در جزیره کرت از دریای اژه ، پایتخت سیاسی و تشریفاتی تمدن مینوسی بود که در حدود هزار و صد تا هزار وسیصد و هشتاد پیش از میلاد متروک شد .

کولوسئوم،بزرگ ترین تماشاخانه ای که تا کنون ساخته شده، در سال های 72-80 میلادی در رم ساخته شد تا میزبان نمایش های عمومی مانند نبرد گلادیاتور ها ، مهار و شکار حیوانات وحشی و مراسم اعدام ذر ملاء عام باشد و ...

تاثیر تئوتیئواکان  در سرزمین های پست گرمسیری که امروزه گواتمالا نامیده می شود به مایاها رسید و ...

پرستشگاه های مصر باستان از معابد کوچک به پرستشگاه های عظیم برای عبادت خدایان تبدیل شدند و ...

معابد رومی بر پایه سنت یونانی و اتروسکی اتاق معبد یا سللا داشت : اتاقی که نماد الله معبد در آنجا قرار می گرفت و ...

از سده دوم پیش از میلاد تا سالهای چهارصد و شصت تا چهارصد و هشتاد پیش از میلاد ، سی معبد در دل کوه های ناحیه آجانتا حوالی اورنگ آباد در ایالت ماهاراشترا در هندوستان ساخته شد که ...

​​​​​​​در میانه قرن سوم پیش از میلاد، معماری مذهبی در شبه قاره هند در سه ساختار و توسعه و تکوین یافت: معابد و پرستشگاه های بوداییان (ویهارا)، معابد و مقبره های نیم کره و تپه مانند (استوپا) و تالارهای عابدان ( چیتا و چیتاگری ها) که در انتهای آن ها استوپایی گنبدی وجود داشت.

​​​​​​​در حدود سال صد و بیست و هشت میلادی، امپراطور هادریان، پانتئون را بر فراز معبدی که مارکوس آگریپا، داماد امپراطور آگوستوس، بیست و هفت سال پیش از میلاد ساخته بود،بنا کرد. فضای بیرونی با ایوانی که ستون های قرنتی گرانیتی دارد به ساختمان گنبد دار بزرگی منتهی میشود.

​​​​​​​رومیان امپراطوری ای ایجاد کردند که با چند ایالت در ایتالیا آغاز شد و آرام آرام از غرب بیشتر اروپا و از شرق تا نزدیکی امپراطوری ایران را در نوردید.

پنج سده پیش از میلاد، معماران یونانی به لطف و ظرافتی در شیوه ی معماری، هماهنگی و مهارت های فنی دست یافتند. یک سده بیشتر معماران و سنگتراشان مجموعه ای از قوانین را برای استفاده در تمامی بناها تدوین کردند.

پادشاه هخامنشی پانصد و شصت سال پیش از میلاد ، با متحد کردن دو قوم پارس و ماد سلسله ی هخامنشی را بنیان نهاد . او پایتخت خود را شهر پاسارگاد قرار داد و مجموعه ی پاسارگاد را در آن بنا کرد . طرح پردیس پاسارگاد اولین نمونه چهار یاغ ایرانی است.

مارکوس ویتروویوس پولیو  (حدود پانزده الی هفتاد و پنج سال پیش از میلاد) متخصص تمام عیار رومی در زمینه ی معماری و مهندسی نظامی و برنامه ریزی شهری بود که شهرتش بیشتر به سبب نگارش اثری به نام ده کتاب معماری است . این کتاب از آن رو ...

در دره سریع سن ژوان واقع در شمال شرقی مکزیکو سیتی کنونی و دوهزار متر بالاتر از سطح دریا ، بقایای تئوتیئواکان ، یکی از بزرگترین و قدرتمند ترین شهر های آمریکایی-کلمبیایی قرا دارد .کدام مردمان و در کدام تاریخ آن را بنا گداشتند ؟

آشوریان مردمانی جنگجو بودند که قلعه هایشان هم به کار دفاع از حریم شهرشان می آمد و هم آرمان هایشان ؛ باروهای عظیم سنگی قدرت پادشاهان را نمایان می کرد و حجاری های دیوارها پیروزی آنها را بر دشمنان .

زیگورات ها سازه هایی هرمی شکل و پلکانی برای پرستش خداوند بودند. در ابتدا سومریان و سپس بابلیان ، اکدیان و آشوریان به ساخت آن ها روی آوردند. زیگورات ها از پشته هایی خشتی در ردیف های کم شونده روی زیربنایی مستطیلی ، بیضی شکل یا مربعی بنا می شدند و همیشه رئوسی مسطح داشتند.

زیگورات چغازنبیل را عیلامیان در سی کیلومتری شهر باستانی شوش در سال هزار و دویست و پنجاه پیش از میلاد برای خدای حامی چغازنبیل ، اینشوشیناک ، ساختند.

از 5000 سال پیش از میلاد ، سازه های سنگی عظیم در جای جای جهان برافراشته شده است. تصور میشود خرسنگ ها را به این انگیزه که .....

با نظرات خود با همراه شوید